Sex po pôrode: všetko, čo potrebujete vedieť o návrate do intímneho života
Sex po pôrode je veľká téma pre všetky páry, ktorým sa narodilo bábätko. Poradíme vám preto, ako s ním začať a čo od neho očakávať.
OBSAH
- Kedy je bezpečné začať so sexom po pôrode
- Fyzické zmeny po pôrode a ako ovplyvňujú sex
- Psychologické bariéry, ktoré bránia návratu k sexu
- Ako komunikovať s partnerom o sexe po pôrode
- Ako zvýšiť sexuálne potešenie po pôrode
- Cvičenie na posilnenie panvového dna
- 5 najlepších sexuálnych polôh po pôrode
Sex po pôrode je veľký životný míľnik, ktorý sa snažíte prekonať aj napriek všetkým prekážkam, medzi ktoré patrí: hojenie, únava zo starostlivosti o bábätko, hormonálne zmeny aj nižšie sebavedomie. Veľa z vás má z neho obavy a pýtate sa samých seba: Bude to bolieť? Budem sa partnerovi ešte páčiť? Čo keď to nepôjde? A kedy máme so sexom začať?
Lekári všeobecne odporúčajú začať so sexom najskôr po 6 týždňoch po pôrode. Je nutné si totiž uvedomiť, že tzv. štvrtý trimester je pre ženu veľmi náročný, ako po fyzickej, tak aj psychickej stránke. Súznenie s novou životnou rolou matky v kombinácii s hojením popôrodných zranení vyžaduje čas, trpezlivosť a pokoj. Spoločne sa preto pozrieme, ako na to.
Kedy je bezpečné začať so sexom po pôrode
Sex po pôrode je veľký partnerský míľnik
Každá žena je iná, a preto aj doba na obnovenie sexuálneho života po pôrode môže trvať týždne až mesiace. Väčšina žien ale obnoví svoj intímny vzťah s partnerom po gynekologickej kontrole na konci šestonedelia. Všetko sa ale odvíja od celkového fyzického a psychického stavu ženy. Veľa žien po pôrode čelí zníženému sexuálnemu apetítu, ktorý spôsobujú hormonálne zmeny aj únava zo starostlivosti o dieťa.
To, za ako dlho sa k sexu vrátite, ovplyvňuje aj dojčenie. Dojčiace ženy obnovujú sexuálny život neskôr, sex praktizujú menej často a nemávajú pri ňom orgazmus. Pravdepodobnou príčinou tejto sexuálnej dysfunkcie je oxytocín, ktorý sa pri sexe vyplavuje do tela a vyvoláva bolestivé kŕče maternice.
Za ďalšieho vinníka sexuálnej dysfunkcie po pôrode môžeme označiť prolaktín . Jeho vysoká hladina v tele znižuje prirodzenú lubrikáciu vagíny a táto tzv. postnatálna vaginálna suchosť spôsobuje bolesť pri sexe. S týmto problémom si ale vďaka správne zvolenému lubrikačnému gélu hravo poradíte. V Ružovom slonovi odporúčame mamičkám siahnuť po šetrnom lubrikante Sexy Elephant Natural, ktorý je špeciálne vyvinutý pre ženy v tehotenstve a po pôrode alebo v menopauze.
Rozsiahly prieskum spracovaný spoločnosťou Murdoch Children's Research Institute v Austrálii zistil, že 41 % prvorodičiek malo sexuálnu pauzu 6 týždňov po pôrode a potom sa bez problémov vrátili k sexuálnemu životu. Ďalej z dotazníka vyplynulo, že v období 12 týždňov po pôrode praktizovalo sex skoro 78 % žien. Do pol roka to už bolo 98 % matiek.
Prieskum tiež odhalil, že čím je matka staršia a prekonala pôrod cisárskym rezom, návrat k sexu jej trvá dlhšie. Vo vekovej skupine okolo 35 rokov malo po 6 týždňoch sex s partnerom 40 % žien, zatiaľ čo vo vekovej skupine 18 – 24 rokov to bolo viac ako 63 % rodičiek.
V prípade ťažkostí sa obráťte na odborníka
MUDr. Pavel Tomeš k téme dodáva: „ Veľa záleží na tom, aký vzťah k sexu mali ženy pred pôrodom. Tam, kde bol kladný, tak sa ženy snažia obnoviť sexuálne aktivity skôr. Väčšinou po cisárskom reze začínajú ženy so sexom rýchlejšie ako po vaginálnom pôrode.“ A samozrejme platí, že v prípade akýchkoľvek pochybností by ste sa mali obrátiť na svojho ošetrujúceho gynekológa. Ten ich vyšetrí a poradí im správny postup pri starostlivosti o intímne partie.
A ako hovorí gynekologička Petra Vrzáčková v podcaste Iné stavy : „Po 6 týždňoch po pôrode by sa pri sexe nemala objavovať krv. Vo chvíli, keď mám sex s partnerom, bolí ma to, páli ma to a ešte pri tom krvácam, tak to nie je v poriadku.“
Odbornú pomoc preto vyhľadajte vo chvíli, keď bolesť pri sexe pretrváva dlhšiu dobu alebo pokiaľ cítite psychický blok. V takom prípade odporúčame, aby ste sa obrátili na svojho gynekológa alebo vyhľadali sexuológa, prípadne psychológa.
Fyzické zmeny po pôrode a ako ovplyvňujú sex
Pôrod je síce krásny a prirodzený, napriek tomu ale ženu stojí veľa sily a energie. Po pôrode sa preto u vás prejaví množstvo emočných i fyzických zmien, ktoré ovplyvnia vašu celkovú pohodu, sebavedomie, zdravie i sexuálny život.
Najčastejšie sa v období po pôrode vyskytuje pokles libida aj orgazmov. Sex býva často nepríjemný, pretože ho sprevádza pocity bolesti a diskomfortu. V prvých 3 mesiacoch po pôrode sa táto forma sexuálnej dysfunkcie objavuje až u 83% žien. Po pol roku trápi stále cca 34% žien au niektorých sexuálne problémy pretrvávajú až po dobu 4 rokov.
Medzi najčastejšie telesné zmeny, ktoré po pôrode ovplyvňujú sex, patria:
1. Povolené panvové dno
Povolené panvové dno po pôrode trápi veľa mamičiek
Panvové dno je počas tehotenstva a pôrodu extrémne namáhané, pretože udržuje stabilitu tela, podopiera bruško aj s bábätkom a pri pôrode sa potom uvoľňuje a naťahuje, aby mohlo dieťa prejsť pôrodnými cestami. Než sa potom čiastočne obnoví elasticita a pevnosť panvového dna, trvá to niekoľko týždňov.
Medzi hlavné príznaky ochabnutého panvového dna patrí inkontinencia , hemoroidy , bolesti v bedrovej oblasti alebo bolestivá menštruácia. Povolené panvové dno dokonca negatívne ovplyvňuje sexuálny život. Po vaginálnom pôrode zostáva vagína priestrannejšia a jej vchod je voľnejší. Žena tak v niektorých prípadoch nedokáže poriadne stlačiť partnerov penis a vzniká tak tzv. syndróm strateného penisu (the lost penis syndróme ). Obaja partneri tak strácajú zážitok zo sexu.
2. Trhliny a nastrihnutie hrádze (epiziotómia)
Epiziotómia, ľudovo nazývaná ako nastrihnutie hrádze, je chirurgické zväčšenie vaginálneho vchodu. Vykonáva sa najčastejšie ako prevencia hlbšieho poranenia alebo na urýchlenie druhej pôrodnej doby.
Nástrih býva v prvých dňoch po pôrode silne bolestivý, a aj keď sa časom bolesť mierni, ženy ju často pociťujú aj niekoľko mesiacov po skončení šestonedelia. K možným fyzickým dopadom epiziotómie patrí tzv. dyspareunia (bolesť pri sexe) alebo aktívna jazva, ktorá po zahojení nepruží a bolí.
Jazva po zahojenom nastrihu často ovplyvňuje aj sebavedomie. Čerstvé mamičky sa potom v dôsledku hanby alebo strachu, či sa ešte partnerovi budú páčiť, pri sexe poriadne neuvoľnia. To potom vedie k častým sexuálnym dysfunkciám.
Podobné problémy v popôrodnom sexuálnom živote spôsobujú aj samovoľne vytvorené pôrodné trhliny v okolí vagíny a hrádze. O tom, do akej miery pôrodné poranenia ovplyvňujú bolestivosť pri sexe, rozhoduje ich hĺbka a celková veľkosť, ktorú lekári rozdeľujú do troch stupňov podľa závažnosti. Dr. Lisa B. Signorello, vo svojom výskume Postpartum sexual functioning and jeho relationship to perineal trauma: a retrospective cohort štúdie of primiparous women v roku 2001 odhalila, že prvorodičky, ktoré počas pôrodu utrpeli poranenia II. stupňa, cítili bolesť pri sexe až 2,8x častejšie ako ženy s ruptúrami I. stupňa. U prvorodičiek s poranením III. stupňa to bolo až 7,8x častejšie.
3. Zväčšené prsia
Zväčšené prsia bolia a spúšťa laktáciu aj pri sexe
Už počas tehotenstva, ale hlavne po pôrode sa vám zväčšujú prsia tým, ako sa v prsných žľazách začína tvoriť materské mlieko. Veľa párov je potom pri sexe prekvapené, keď zistí, že pri prudších pohyboch prsia bolí. Navyše sa počas vzrušenia samovoľne spúšťa laktácia. Vylučovanie malého množstva mlieka z prsníkov spôsobuje zvýšená hladina hormónu oxytocínu a prolaktínu, ktorá sa dvíha pri stimulácii pŕs a po orgazme.
K tejto téme sa v podcaste Iné stavy vyjadrila aj gynekologička a sexuologička Petra Vrzáčková: „ Vytekajúce mlieko z pŕs sa pri sexe objavuje nielen pri dráždení, ale aj pri vzrušení alebo orgazme. A je fajn, keď si tí ľudia povedia: ‚Tak fajn, toto je teraz súčasť nášho života a nie je to nič nebezpečné, jednoducho sa to stane.' Je to pravda, môžu byť prekvapený obaja, že sa to môže stať. Nie je sa ale za čo hanbiť, je to prirodzené. Existuje aj mnoho mužov, ktorých to vzruší.“
4. Jazva po cisárskom reze
O pôrode cisárskym rezom môžeme hovoriť ako o veľkej brušnej operácii, pri ktorej lekár rozreže 7 vrstiev tkaniva (kožu, podkožný tuk, fascie, svaly, pobrušnicu, maternicu a plodový vak). A aj keď sa jazvy po cisárskom reze hoja väčšinou dobre a rýchlo, napriek tomu môže dôjsť k zrastom (tzv. fibróznemu zjazveniu) alebo ku keloidným jazvám (hypertrofované a stvrdnuté jazvy). Tieto komplikácie potom spôsobujú bolesť nielen pri sexe, ale aj pri bežných aktivitách.
Ďalším častým prekvapením u mamičiek, ktoré rodili cisárskym rezom, býva fakt, že aj keď nedošlo k vaginálnemu poraneniu, tak aj sex po cisárovi niekedy bolí. Za to môžu hormóny (vysoká hladina prolaktínu a málo estrogénu), ktoré spôsobujú menšie prekrvenie intímnych partií a nižšiu mieru prirodzenej lubrikácie.
K tomu je dobré si uvedomiť aj umiestnenie jazvy po cisárskom reze, ktorá sa väčšinou nachádza na rozhraní podbrušku, tesne nad ochlpením. Hojenie rany preto prebieha v tesnej blízkosti krčka maternice a samotnej vagíny. Prienik, prekrvenie aj penetračné pohyby pri sexe preto môžu spôsobovať bolesť v podbrušku.
5. Vaginizmus
Vaginizmus je stav, pri ktorom dochádza k samovoľnému stiahnutiu svalov dolnej tretiny vagíny. Toto kŕčovité zovretie svalov znemožňuje sex, aj keď si ho žena praje. Každý pokus o penetráciu preto končí neúspechom a narastajúcou frustráciou u oboch partnerov.
Vaginizmus sa delí na dva typy: primárne a sekundárne. Primárny vaginizmus sa objavuje u žien, ktoré ešte nemali sex a nepenetrovali sa ani iným spôsobom (prsty, erotickou pomôckou a i.). Sekundárny typ sa môže prejaviť v priebehu života u akejkoľvek ženy. Často k sekundárnemu vaginizmu dochádza po traumatickom pôrode, negatívne sexuálne skúsenosti alebo gynekologickej operácii.
Pri podozrení na vaginizmus by sa ženy mali obrátiť na svojho gynekológa. Ten ich vyšetrí a zhodnotí svalové napätie ich vagíny. Pokiaľ sa podozrenie na vaginizmus potvrdí, musí žena začať trénovať uvoľňovanie svalov. Na pozvoľné rozťahovanie vaginálneho vchodu sa hodí sada vaginálnych dilatátorov Colors Power , Ktorá je určená pre každodenný tréning. Vďaka vaginálnej dilatácii si ženy vytvoria nové svalové spomienky na penetráciu a tým umožnia prienik prstom alebo penisom.
Psychologické bariéry, ktoré bránia návratu k sexu
Vaša psychika je po pôrode vystavená veľkej záťaži. V tele dochádza k búrlivým hormonálnym výkyvom, ktoré vám pomáhajú s prípravou na materskú rolu. Kombinácia fyzickej a emočnej záťaže predstavuje pre každú ženu obrovský stres. Preto až 80 % mamičiek v prvých dňoch po pôrode zažíva tzv. popôrodný blues, ktorý väčšinou odznie do 2 týždňov. Vystriedať ho ale môže popôrodná depresia, ktorá ženy spravidla postihne najneskôr do 1 roka po pôrode. U 0,1% rodičiek sa vyskytne závažná komplikácia v podobe popôrodnej psychózy (laktačnej psychózy).
Nízke sebavedomie znižuje libido
Psychická pohoda po pôrode úzko súvisí s vašou osobnosťou, skúsenosťami so starostlivosťou o dieťa alebo s kvalitou rodinnej podpory. Prehnane vysoké očakávania od seba samého, nedostatočná pomoc od partnera a rodiny alebo ťažká socioekonomická situácia vedie k psychickému vypätiu a zhoršenému duševnému zdraviu.
Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje vašu psychickú stránku, sú telesné zmeny. Strie, celulitída, vypuklé bruško, vaginálne jazvy alebo jazva po cisárskom reze vás obvykle zneistia. Nepripadáte si krásne a bojíte sa, čo na vaše nové telo povie partner. Ženy, u ktorých došlo k poraneniu alebo povoleniu panvového dna, sa hanbia aj za únik moču a boja sa inkontinencie pri sexe. Niektoré novopečené mamičky majú dokonca strach z ďalšieho otehotnenia.
Všetky tieto a ďalšie vplyvy, ktoré ovplyvňujú psychickú pohodu žien po pôrode, skúmali v roku 2018 odborníci na čele s lekárom José-Matías Triviño-Juárezom. Ich štúdia Resumption of intercourse, self-reported decline in sexual intercourse a dyspareunia v žene na základe birth: A prospective follow-up štúdie odhalila, že medzi faktory spôsobujúce ženské sexuálne ťažkosti po pôrode patria:
- nedostatok času na intímnosť a obnovenie sexuálneho života partnerov po pôrode,
- dojčenie (spôsobujúce zníženú sexuálnu túžbu a nižšiu vzrušivosť),
- strach z opätovného otehotnenia,
- stres a únava vyplývajúce zo starostlivosti o dieťa,
- nespokojnosť s telesnými zmenami počas tehotenstva a pôrodu,
- úzkosť a depresia.
Mamičky, pre svojich partnerov ste stále krásne
Ako sa s tým všetkým ale vyrovnať a zbaviť sa zábran, ktoré vám bránia v návrate k sexuálnemu životu? Na to odpovedá v podcaste Iné stavy gynekologička a sexuologička Petra Vrzáčková: „Ženy sa veľmi boja toho, ako po pôrode vyzerajú, ale z praxe môžem povedať, že väčšina mužov toto vôbec nerieši, pretože pre nich je to stále ich krásna žena a to, že má niekde nejakú drobnú jazvičku, pre nich nie je podstatné.“
Podľa odborníkov nespokojnosť so svojím telom po pôrode môže mať veľký vplyv na partnerský vzťah. Pocit nízkeho sebavedomia, neatraktívnosti a stud za svoje telo niekedy vedie k odmietaniu sexu , zhoršeniu komunikácie vo vzťahu a narastajúcej frustrácii u oboch partnerov. Osvedčeným spôsobom, ako tieto psychické trápenia prekonať, je otvorená komunikácia, sebaláska, podpora partnera, prípadne vyhľadanie odbornej pomoci.
Ako komunikovať s partnerom o sexe po pôrode
Otvorená komunikácia je kľúčom k spokojnému vzťahu
MUDr. Jennifer Wider hovorí, že: „ Prvá sexuálna skúsenosť po pôrode , nech už žena prešla akýmkoľvek typom pôrodu, je vždy veľmi fyzicky aj psychicky zaťažkávacia. Dôležitá je predovšetkým otvorená komunikácia medzi partnermi, ktorá pomáha eliminovať emocionálne problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť. “
S prvým sexom po pôrode súvisí celý rad obáv a neistôt , ktoré vyplývajú z fyzických i psychických zmien v priebehu tehotenstva a po pôrode. vaginálny diskomfort, ktorý ich od intímností odrádza. samy. Aj niektorí muži prežívajú rovnaké obavy z obnovenia sexuálneho života ako ich ženy.
Páni sa najčastejšie boja, že svojej partnerke pri sexe ublížia. Občas sa dokonca u mužov, ktorí boli pri pôrode prítomní, rozvinie tzv. Madonin komplex. Pri ňom už partner svoju ženu nevníma ako milenku, ale vidí ju ako matku.
Ako komunikovať s partnerom o svojich potrebách po pôrode?
Základným stavebným kameňom spokojného partnerského života je komunikácia. Urobte si s partnerom na seba čas, vezmite si na hovor napríklad niečo dobré na jedenie a pitie a otvorene sa porozprávajte o svojich pocitoch a potrebách.
1. Pocity
Hovorte o svojich pocitoch
Veľa žien po pôrode čelí nízkemu sebavedomiu. Dámy, zverte sa svojmu partnerovi, čo vás trápi. Ak vás už dlho nepochválil alebo nevysekol kompliment, ako vám to ráno pristane, povedzte mu . to. Potom už pre vás bude jednoduchšie hovoriť aj o ťažších témach ako napríklad práve sex a strach z bolesti alebo z toho, čo tomu partner povie, až uvidí jazvu po nastrihnutí.
2. Maznajte sa
Ako hovorí psychoterapeutka Martina Venglářová: „...Myslím, že je strašne fajn nezabudnúť na to, že najerotickejšie je sedieť spolu, dotýkať sa, zdieľať, baviť sa spolu, pretože veľmi často ku mne prídu klienti, ktorí prejdú gynekológiou, urológiou, sexom a všade dostanú správu, je to v hlave. A je to časté. Zabúdame sa na seba ladiť. Keď mám 20 minút voľna, tak ich nemôžem vyplniť tým, že hneď začnem nejakým sexom. “
Muži sa na rozdiel od žien dokážu vzrušiť oveľa jednoduchšie . Stačí jeden erotický podnet a sú pripravení ísť do akcie. starosti o starostlivosť o bábätko a zahnať ďalšie rušivé myšlienky ako otázky: čo dieťa robí, neplače?, nemá hlad?. Až potom môže pocítiť nejaké vzrušenie.
3. Plánujte
Sex si naplánujte
Po narodení bábätka sa celý váš svet začne točiť okolo neho. Nájsť voľnú minútku len pre seba alebo na sex nie je jednoduché.
Frekvencia plánovaných sexuálnych aktivít je u každého páru individuálna. Niekto sa na sex po pôrode vrhne 1x týždenne, niekto 1x mesačne. .
Rodičovské intímne chvíľky skúste plánovať cez deň, kedy hlavne ženy nebudú ešte tak vyčerpané po celodennej starostlivosti o dieťa. Využite chvíle, kedy ide bábätko spať, alebo si dohovorte stráženie.
4. Spätná väzba
Pri rozhovore a potom aj pri sexe nezabúdajte na spätnú väzbu. Povedzte si vzájomne, čo sa vám páči. Pochváľte partnera za jeho nežný prístup, poproste ho, nech vás masíruje o niečo dlhšie, a nezabudnite mu povedať, že je sexy.
Ľudia majú všeobecne tendenciu opakovať správanie, za ktoré sú chválení. Komplimenty navyše povzbudzujú sebavedomie a podporujú pocit celkovej spokojnosti vo vzťahu.
5. Bezpečnosť
Ochranu používajte aj v čase dojčenia
Nezabudnite si pred sexom porozprávať tiež o bezpečnosti a dohodnite sa s partnerom na ideálnom spôsobe ochrany pred ďalším tehotenstvom. Aj keď sa hovorí, že dojčenie je prirodzený spôsob antikoncepcie, nemôžete sa na to spoľahnúť.
Možností, ako sa pred neplánovaným tehotenstvom ochrániť, je veľa. Od kondómu, pesaru, spermicídneho gélu až po hormonálnu antikoncepciu.
Ako zvýšiť sexuálne potešenie po pôrode
Mamičky často pociťujú zníženie libida, vyčerpanie, strach z bolesti alebo celkovú úzkosť z materstva. Ďalej sa ženy stretávajú aj s tým, že zahojené jazvy v intímnych partiách sú buď až veľmi citlivé, boľavé alebo naopak necitlivé. ženy pri sexe po pôrode diskomfort a bolesť. Môže sa objaviť aj mierne krvácanie po sexe, ktoré spôsobujú drobné odreniny a trhlinky. Tie vznikajú pri penetrácii najčastejšie v súvislosti s vaginálnou suchosťou.
„Myslím, že je veľmi dôležité, aby ženy vedeli, že pri dojčení je pošvová sliznica krehká a slabá, tenká. A je to vplyvom hormonálnych zmien . vôbec stačiť práve pri tu tých stavoch, keď tá hladina estrogénu je na úrovni ženy po menopauze. Vo chvíli, keď chcem sexuálne fungovať a nemám dosť vlastných estrogénov, tak by sa ženy mali obrátiť na svojho gynekológa, ktorý im predpíše lokálny estrogén vo forme mastí alebo globúl, ktoré dobre fungujú na sliznice a nedostávajú sa do mlieka a nerobia sa z nich ani nádor na prsníku,“ radí v podcaste Iné stavy gynekologička a sexuologička Petra Vrzáčková
Pre udržanie partnerskej pohody odporúča pôrodník Antonín Parízek obojstranne konzumovaný sex, pri ktorom obaja partneri prežívajú vzrušenie a cítia sa príjemne. Prípadne navrhuje aj jednostranný sex, pri ktorom žena uspokojuje partnera nekoitálne, a dodáva, že kvôli prechodnému sexuálnemu nesúladu by partneri nemali dopustiť, aby došlo k poškodeniu inak dobre fungujúceho vzťahu.
Tipy pre lepší sex po pôrode
Okrem lubrikačných gélov a estrogénových krémov si s partnerom môžete zlepšiť zážitky zo sexu aj ďalšími fígľami.
Pre lepší zážitok zo sexu niekedy stačí urobiť málo
- sex plánovať dopredu,
- venujte sa sexuálnym hrátkam cez deň,
- doprajte si dlhú predohru a masáž,
- dohovorte si stráženie bábätka,
- skúšajte nové polohy,
- vyskúšajte sexting,
- maznajte sa,
- flirtujte spolu,
- doprajte si spoločnú sprchu,
- vyskúšajte erotické pomôcky.
Erotické hračky na spestrenie a vylepšenie sexuálneho života používa väčšina párov. Bez ohľadu na to , či deti majú, alebo nie.
Veľa žien máva po pôrode problém s dosahovaním orgazmu. Womanizery, ktoré pomôžu vyvrcholiť každej žene. Ich unikátna technológia stimulácie pomocou tlakových vĺn klitoris jemne, pritom intenzívne naklepáva, aby sa rýchlejšie prekrvil.
Medzi tlakové pomôcky, ktoré ľahko zapojíte do partnerských hier, patrí napríklad tlakový vibrátor Adore Lilien II. Vyzerá ako ružička a má vibračnú rukoväť. Stimuluje tak nielen klitoris, ale aj vagínu ako vibrátor.
K ďalším osvedčeným párovým pomôckam môžeme zaradiť masážne hlavice. Majú silné vibrácie a rôzne dlhé rukoväte, za ktoré sa pohodlne držia v každej polohe. Lady Wand . Má 10 vibračných programov v 4 nastaviteľných intenzitách, ktoré uvidíte na prehľadnom LCD displeji.
A kto chce zvýšiť potešenie zo sexu u oboch partnerov zároveň, tomu odporúčame siahnuť po vibračných krúžkoch. Naši zákazníci si v tejto kategórii najviac obľúbili vibračný erekčný krúžok. Rumble Bee. Jeho silné vibrácie sa prenášajú ako na penis partnera, tak aj cez výbežok na partnerkin klitoris. Navyše všetkých rodičov nadchne aj svojim tichým vibračným motorčekom, ktorý neprebudí spiace bábätko.
Dôležitosť intímnej masáže a ďalšie formy fyzickej intimity bez sexu
Obnovenie sexuálneho života po pôrode väčšinou nespôsobuje zásadné problémy . Napriek tomu môže byť pre niektoré páry problematické.
Pre väčšinu žien je často lepšie začať nežným maznaním, pettingom alebo orálnym sexom. Všetky tieto a ďalšie jemné erotické praktiky im totiž pomôžu odhodiť hanbu aj obavy z bolesti.
Erotická masáž
Erotická masáž vás naladí na posteľové hry
Osvedčeným tipom, ako sa na seba partneri po narodení bábätka môžu znova sexuálne naladiť, sú erotické masáže. Pri masírovaní sa naše telo uvoľňuje, koža sa prekrvuje, dochádza k regenerácii svalov, a dokonca sa nám zlepšuje aj imunitný systém.
Masážou existuje celý rad, ale pamätajte si, že aj keď sa pustíte do erotickej masáže, vaším cieľom nie je zahltiť partnera dráždením erotogénnych zón. Naopak, sústreďte sa pri nej na jemné a pomalé dotyky celého tela. Ako na to, sme vám spísali do článku Ako na erotickú masáž .Aby ste si erotickú masáž užili na maximum, vyskúšajte namiesto klasického masážneho oleja masážnu sviečku Shunga Sparkling Strawberry .Jej vosk tvorený radom esenciálnych olejov sa rýchlo rozpúšťa a nepáli.
TIP: Hravým párom odporúčame vyskúšať zmyselnú nuru masáž, pri ktorej žena kĺže celým svojím telom po tele partnera.
Spoločná masturbácia
Dámy, kedy inokedy začať s masturbáciou ako práve po pôrode? Objavovanie vlastného tela a všetkých zmien, ktorými si v priebehu pôrodu prešlo, vám pomôže zistiť, či už ste pripravené na penetračný sex.
Pomocou autoerotiky zistíte, čo vás po šestonedelí ešte bolí a aký druh stimulácie vám vyhovuje Vďaka sebapoznaniu a zmapovaniu citlivých miest potom partnerovi ľahšie poviete, čo sa vám páči a na čo si musí dať pri hrátkach pozor.
Na masturbácii navyše nemusíte byť samy. Spoločná masturbácia, pri ktorej partneri napríklad ležia vedľa seba alebo sedia oproti sebe, predstavuje vzrušujúci zážitok pre oboch. Utuží intimitu vo vzťahu a zapáli novú iskru vášne.
Pri spoločnej masturbácii si partneri prakticky bez slov ukážu, ako sa sami seba dotýkajú. Čo je im príjemné a aké tempo im vyhovuje.
Petting
Prstenie je po pôrode lepšie ako sex
Keď už si po príjemnej masáži a spoločnej masturbácii trúfnete na intímnejšie dotyky, môžete sa vrhnúť na petting čiže prstenie a naháňanie penisu.
Prstenie predstavuje techniku stimulácie, pri ktorej sa dráždi klitoris a vagína pomocou prstov. Ako na to, sme vám detailne spísali do Sprievodca prstovania. Túto techniku si zamilujete nielen pár týždňov po pôrode, ale aj po zvyšok svojho života, pretože je skvelým spôsobom, ako začať predohru.
Naháňanie penisu vyzerá na prvý pohľad ako jednoduchá činnosť, pri ktorej sa po mužskej pýche jazdí rukou hore a dole, ale Málokto vie, že existuje 15 spôsobov naháňania penisu .
Orálny sex
Orálny sex vám pomôže utužiť vzťah s partnerom
Orálny sex patrí medzi najobľúbenejšie sexuálne praktiky mnohých mužov aj žien. Orálne láskanie po pôrode je skvelý spôsob, ako uspokojiť partnera vo chvíli, keď sa žena ešte necíti na klasický sex a pritom už chce pracovať na obnovení vášne vo vzťahu.
S orálnym sexom praktizovaným na žene by ste ale mali počkať minimálne do zahojenia všetkých popôrodných zranení. Aj tie najmenšie trhlinky totiž predstavujú vstupnú bránu pre baktérie, ktorých je v ústach hromada.
Inak je ale orálny sex príjemnou a nežnou sexuálnou praktikou , ktorá môže ženám po pôrode pomôcť odhodiť všetky zábrany a vrátiť sa znova k sexuálnemu životu.
Tipy na prírodné a bezpečné lubrikanty po pôrode
Prevažnú väčšinu žien trápi po pôrode vaginálnu suchosť, ktorá im znepríjemňuje erotické hrátky. Sex drhne, štiepe, zostávajú po ňom odreniny. S vlhčením intímnych partií si ale hravo poradíte. Stačí si na pomoc prizvať správny lubrikačný gél a sex bude hneď príjemnejší.
Aby ste pri výbere bezpečného lubrikantu po pôrode nešliapli vedľa, poradíme vám ktorý vybrať.
1 . Lubrikačný gélSexy Elephant Natural (100 ml)
Lubrikačný gél Sexy Elephant Natural je najšetrnejším gélom z celého radu Sexy Elephant lubrikantov a výrobca ho špeciálne vyvinul pre potreby žien v čase tehotenstva, po pôrode alebo v menopauze. Vo všetkých týchto obdobiach totiž u žien dochádza vplyvom hormonálnych zmien k vaginálnej suchosti. Lubrikant Natural je obohatený o extrakt z aloe vera a vďaka obsiahnutej kyseline hyalurónovej a squalanu intenzívne hydratuje intímne partie. Dámy, s týmto gélom sa vrátite späť do sedla a vychutnáte si sex zase naplno.
2. Lubrikačný gél100% Natural Vegan (150 ml)
Tento gél s prírodným vegánskym zložením a certifikátom BDiH nedráždi pokožku. Jeho vycibrená receptúra bez parabénov a farbív je navyše obohatená o kyselinu mliečnu, ktorá pomáha udržovať správne pH intímnych partií. Lubrikačný gél 100% Natural Vegan oceníte nielen pri sexe, ale aj masturbácii.
3. Lubrikačný gélSexy Elephant Intim+ (100 ml)
Lubrikant Sexy Elephant Intim+ s obsahom tea tree oleja a extraktu z brusníc ocenia hlavne ženy, ktoré po sexe trápia vaginálny diskomfort alebo časté infekcie močového mechúra. Zloženie gélu obsahuje výťažky z aloe vera spoločne s kyselinou hyalurónovou a squalanom, ktoré intenzívne zvlhčujú intímne partie. Tento špeciálne vyvinutý lubrikant pre zdravý sexuálny život vám spoločne so správnymi hygienickými návykmi pomôže zachovať prirodzenú mikrobiálnu rovnováhu intímnych partií.
TIP : Dámy, svoj sex drive môžete v posteli posilniť aj pomocou unikátneho krému na klitoris Lotus Blossom . Ten po nanesení príjemne prehreje a intenzívne prekrví klitoris a skráti tak cestu k vytúženému orgazmu. Balzam má navyše príjemnú kokosovú chuť aj vôňu. Vyskúšajte ho preto pri orálnom sexe a rozplyňte sa pod ťarchou dych vyrážajúcej vášne.
Cvičenie na posilnenie panvového dna
Panvové dno prejde v tehotenstve a pri pôrode zaťažkávacou skúškou. Veľa mamičiek preto po pôrode trápi únik moču pri kašli alebo nedostatočný zážitok zo sexu. Na obnovenie pevnosti panvových svalov ale existujú jednoduché cvičenia. Ako cvičiť panvové dno a prečo je jeho precvičovanie také dôležité, si hneď vysvetlíme.
Pevné panvové dno predchádza inkontinencii aj hemoroidom
Funkcia panvového dna
Svaly panvového dna sa nachádzajú v dolnej časti panvy, kde ovládajú vonkajšie zvierače a podopierajú vnútorné orgány (močový mechúr a maternicu). Spolu s brušnými, bráničnými a chrbtovými svalmi prispievajú k správnemu držaniu tela a pomáhajú tiež pri dýchaní.
Ženy, ktoré netušia, kde sa ich panvové svaly nachádzajú, odporúčame vyskúšať si jednoduchý trik. Dámy, položte si dlaň medzi nohy (v sede alebo v stoji) a skúste zaťať. Pri tomto cviku ucítite, ako sa vaše zvierače v oblasti lona zovrú.
Výhody posilňovania panvového dna
Posilňovanie panvového dna so sebou prináša celý rad zdravotných, ale aj sexuálnych benefitov ako:
- prevencia inkontinencie,
- pevná opora vnútorných orgánov,
- prevencia hemoroidov,
- tesnejšia vagína,
- väčšia citlivosť intímnych partií,
- lepšia prirodzená lubrikácia vagíny,
- intenzívnejší zážitok zo sexu pre oboch partnerov,
- precítenejšie orgazmy.
Osvedčené cviky na posilňovanie panvového dna
Kegelove cviky vás zbavia inkontinencie
Panvové dno sa cvičí dvoma spôsobmi, a to buď aktívne, alebo pasívne. Aktívne posilňovanie panvových svalov vymyslel v 50. rokoch minulého storočia gynekológ Arnold Kegel. Jednoduchými cvikmi chcel u svojich pacientok liečiť prolaps vagíny alebo únik moču.
Ako prvý odporúčal cvičiť zatínanie panvových svalov pri močení , aby dochádzalo k prerušovaniu prúdu moču. Neskôr sa ale zistilo, že tento cvik narúša fyziologické vyprázdňovanie močového mechúra, a preto sa dnes už nerobí. Ostatné Kegelove cviky sa ale v priebehu rokov osvedčili, a preto sa cvičia v najrôznejších variantoch dodnes.
S aktívnym posilňovaním panvového dna podľa Kegela začnite zľahka. Položte sa na chrbát a rytmicky zatínajte svaly v okolí zvieračov a vagíny. Doktor Kegel odporúčal 30 až 40 opakovaní 3x denne s postupným predlžovaním jedného stlačenia až na 10 s.
Vydržať také tempo hneď od začiatku cvičenia ale nie je vôbec jednoduché. Skúste preto zvoľniť a upravte si výdrž aj počet opakovaní podľa seba. Začnite napríklad len s 3-sekundovým zatnutím svalov, ktoré zopakujete 5x po sebe. Po každom zatnutí panvové svaly aspoň na 5 sekúnd uvoľnite.
U panvového dna platí, že krátke a časté aktivovanie je účinnejšie ako dlhodobé preťaženie. Cvičeniu preto venujte napríklad 5 minút ráno pri čistení zubov a potom 5 minút popoludní počas varenia. Akonáhle po niekoľkých týždňoch ucítite, že je panvové dno silnejšie, zvýšte počet opakovaní alebo predĺžte dĺžku zatnutia. Vaším cieľom je 10-sekundová výdrž zatnutia panvového dna, ktorú zvládnete zopakovať 10-krát. Ďalšie užitočné rady a tipy sme pre vás pripravili v článku Ako prebieha Kegelovo cvičenie .
Overené pomôcky na posilňovanie panvového dna
Pokiaľ vám cvičenie Kegelových cvikov nevyhovuje alebo chcete jeho výsledky ešte viac posilniť, môžete panvové dno posilňovať pasívne. Na to potrebujete jediné – správnu pomôcku v podobe vaginálnej činky, Venušiných guličiek alebo vaginálnych trenažérov.
1. Vaginálne činky
Vaginálne činky sú zdravotné pomôcky na posilnenie panvového dna. V podstate nie sú nič iné ako len kovové závažia zabalené v silikónovom obale. Ich hmotnosť sa pohybuje cca od 45 do 150 g a na našom e-shope nájdete aj celé sady na komplexné posilnenie panvového dna. Vybrať si môžete sadu Deluxe Petite Kegel Balls alebo sadu Summer Love .
Jednoduché používanie vaginálnej činky zvládne úplne každá žena. Stačí činku nalubrikovať kvapkou gélu, aby sa lepšie zavádzala, a potom ju zasunúť hlboko do vagíny. Vaginálnu činku sa potom snažia ženy v sebe udržať cca 10 až 15 minút 2x denne.
2. Venušine guličky
Venušine guličky sa väčšinou skladajú z dvoch a viacerých dutých guličiek, v ktorých sa schováva malá kovová gulička. Tá sa pri pohybe rozkmitá a svojimi nárazmi do stien Venušiných guličiek začne vytvárať mechanické vibrácie. Tie sa potom prenášajú na vaginálne steny, ktoré sa začnú prekrvovať a prirodzene zvlhčovať.
V ponuke máme niekoľko druhov Venušiných guličiek. Aby ste sa v nich lepšie vyznali, spísali sme pre vás článok, ktorý vám pomôže vybrať tie najlepšie Venušine guličky pre vaše potreby .
TIP: Naši zákazníci si obľúbili silikónové Venušine guličky Feel Silicone II, ktoré často zapájajú aj do sexuálnych hier.
3. Vaginálne trenažéry
Vaginálne trenažéry vyzerajú skoro rovnako ako vaginálne činky alebo Venušine guličky, ale líšia sa svojou inovatívnou technológiou, vďaka ktorej pomôcka reaguje na stisk vaginálnych svalov. Zabudované čidlá podľa intenzity stlačenia pošlú signál do mobilnej aplikácie , v ktorej ženy vidia, na ako dlho a ako silne panvové dno zatnuli.
V našej ponuke nájdete certifikovanú zdravotnú pomôcku Perifit Care App Controlled Pelvic Floor Trainer s mobilnou aplikáciou, ktorá pomáha posilňovať panvové svaly formou zábavných animovaných hier.
5 najlepších sexuálnych polôh po pôrode
Po pôrode už vám vaše obľúbené sexuálne polohy nemusia vyhovovať toľko ako predtým. Napríklad obľúbená misionárska poloha je hlavne u žien po cisárskom reze často nepríjemná. A to jednoducho preto, že pri nej partner vytvára tlak na partnerkino bruško s jazvou.
Aby ste si sex po pôrode užili na maximum, pripravte sa na zmenu. Experimentujte a skúšajte nové polohy. Skvelým pomocníkom pri hľadaní pohodlnej sexuálnej pozície je aj polohovací vankúšik, s ktorým si podložíte napríklad zadoček.
Medzi bezpečné a odporúčané sexuálne polohy po pôrode patria:
1. Poloha na koníčka
Pri tejto notoricky známej a obľúbenej polohe si muž sadne alebo ľahne na posteľ a žena sa posadí naňho obkročmo. V tejto polohe si partnerka sama reguluje hĺbku aj rýchlosť prírazu.
2. Obrátený koníček
Pokiaľ vám poloha na koníčka vyhovuje, ale chcete si ju trochu ozvláštniť, stačí, keď si žena sadne na partnera obrátene alebo chrbtom k nemu. Muž sa preto môže kochať pohľadom na partnerkinu ladnú šiju alebo zadoček. Stále to bude ale žena, kto bude určovať tempo a hĺbku penetrácie. Túto polohu odporúčame aj mamičkám po cisárskom reze.
3. Lyžičky
Pri tejto polohe ležia partneri na boku za sebou. A aj keď je prienik zozadu ľahký, tak nie je veľmi hlboký. Sex v polohe lyžičiek preto považujeme za jemný a aj trochu lenivý. Navyše sa v tejto pozícii vyhnete tlačeniu na bruško, ktoré je citlivé po cisárskom reze.
4. Zozadu na brušku
Ďalšou polohou, pri ktorej sa partner nedostane veľmi hlboko, je pozícia, pri ktorej si žena ľahne na bruško. Pre väčšie pohodlie môžete bruško podložiť vankúšmi.
5. Zozadu v stoji
Poslednou odporúčanou polohou, ktorú si obľúbia aj mamičky po cisárovi, je sex zozadu v stoji. Opäť pri ňom nedôjde k tlačeniu na jazvu po cisárskom reze a zároveň sa partner v tejto polohe nedostane veľmi hlboko.
____________________________________________
Zdroje :
- ŤOPKOVÁ, Anna. Vnímanie sexuality páru po pôrode. Online. Bakalárska práca. Brno: Masarykova univerzita, Lekárska fakulta. 2018. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/dv7ew/ .
- ŠMALCOVÁ, Vendula. Vplyv spôsobu pôrodu na obnovenie pohlavného styku po pôrode. Online. Bakalárska práca. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, Fakulta zdravotníckych vied. 2019. Dostupné z: https://theses.cz/id/c0mjd2/ .
- TURKOVÁ, Nikola. Sexuálny život žien po pôrode. Online. Bakalárska práca. Praha: Vysoká škola zdravotnícka, ops, v Prahe. 2018. Dostupné z: https://is.vszdrav.cz/do/vsz/bakalarske_prace/Bakalarske_prace_v_akademickem_roce_2017-2018/Porodni_asistentka_2018/Turkova_Nikola/TURKOVA_NIKOLA_3APA.pdf?kod=PAOPR46=
- Signorello LB, Harlow BL, Chekos AK, Repke JT. Postpartum sexual functioning and jeho relationship to perineal trauma: a retrospective cohort štúdie primiparous women. Am J Obstet Gynecol . 2001;184(5):881–888. doi: 10.1067/mob.2001.113855
- Langrová P., Vrublová Y. Vplyv spôsobu pôrodu na ženskú sexualitu, Česká gynekologie . 2013, roč. 78, č. 6. s. 584-588. 2013. ISSN 1210-7832; 1805-4455.
- WEISS, Peter. Sexuológia. Praha: Grada, 2010. ISBN 978-80-247-2492-8.
- WIDER, Jennifer. Pozor! Ako sa nezblázniť po pôrode, alebo ako po narodení dieťaťa získať späť svoju postavu, fyzické a duševné zdravie a obnoviť sexuálny život. V Prahe: Metafora, 2009. ISBN 978-80-7359-202-8.
- PARÍZOK, Antonín. Kniha o tehotenstve a dieťati . 4. vyd. Praha: Galén, c2009. ISBN 978-80-7262-653-3.
- Triviño-Juárez, J., Romero-Ayuso, D., Nieto-Pereda, B., Forjaz, MJ, Oliver-Barrecheguren, C., Mellizo-Díaz, S., Avilés-Gámez, B., Arruti-Sevilla, B., Criado-Álvarez, J., Soto-Lucía, C., & Plá-Mestre, R. (2017). Resumption of intercourse, self‐reported decline in sexual intercourse a dyspareunia v žene by mode birth: A prospective follow‐up štúdie. Journal of Advanced Nursing , 74 (3), 637-650. https://doi.org/10.1111/jan.13468
- Malá, M. (2023, February 6). Všetko, čo potrebujete vedieť o sexe po pôrode. eMimino.cz. https://www.emimino.cz/encyklopédia/sex-po-pôrodu/
- „Čo to robíš? Veď týmto dojčím naše dieťa!“ Sex po pôrode je niekedy trochu oriešok | Radio Wave. (2022, March 1). Radio Wave. https://wave.rozhlas.cz/co-delas-vzdyt-timhle-kojim-nase-dite-sex-po-pôrodu-je-nekedy-trochu-orisek-8692509
- Brucho po cisárskom reze: zrasty a keloidné jazvy. (2024, October 30). Nestlé Baby&Me. https://www.nestlebaby.cz/brucho-po-cisarskom-rezu-srusty-keloidni-jazvy
- Mojra.Cz. (nd). Ako sa vyrovnať so zmenou tela po pôrode? https://www.blog.mojra.cz/clanek/jak-se-vyrovnat-se-zmenou-tela-po-pôrodu