Cesta k pevnejšej erekcii: odborné rady a tipy
Problémy s erekciou sú stresujúce a dokážu poriadne ovplyvniť váš vzťah aj sebavedomie. Preto pre vás máme odborné rady, ako zatočiť s erektilnou dysfunkciou a užívať si sexuálny život naplno.
OBSAH
- Fyzické a psychické príčiny erektilnej dysfunkcie
- Prevencia problémov s erekciou
- Prirodzené spôsoby, ako zlepšiť erekciu
- Doplnky stravy na lepšiu erekciu
- Erotické pomôcky na pevnejšiu erekciu
- Kedy vyhľadať odbornú pomoc
- Liečebné metódy erektilnej dysfunkcie
- Najčastejšie mýty a fakty o erekcii
- Odpovede na najčastejšie otázky
Nedostatočnú erekciu zažije z času na čas každý muž. Únava, stres alebo nadmiera alkoholu zhatili už veľa žhavých večerov. Pokiaľ ale problém pretrváva dlhšie ako 6 mesiacov, môžeme už hovoriť o erektilnej dysfunkcii. Tá sa prejavuje ako neschopnosť dosiahnuť alebo udržať erekciu, ktorá by viedla k uspokojivému sexuálnemu pôžitku. Čo ju spôsobuje, ako ju liečiť a za ako dlho sa tešiť na zlepšenie, si vysvetlíme v článku.
Fyzické a psychické príčiny erektilnej dysfunkcie
Erektilná dysfunkcia (hovorovo impotencia) je podľa štatistických dát celkom častá. Pochopiteľne sa jej početnosť zvyšuje s vekom, a preto sa vyskytuje až u 50 % mužov starších ako 50 rokov.
Podľa českej urologickej spoločnosti patrí medzi príčiny erektilnej dysfunkcie (ED) stres, depresia, obezita, nedostatok pohybu, fajčenie, užívanie drog, ateroskleróza, cukrovka, choroby pečene, operácia v panve.
Často sa porucha erekcie objavuje aj u mužov, ktorí sa liečia s vysokým krvným tlakom pomocou diuretík, ACE-inhibítorov, alebo tzv. β-blokátorov. Neschopnosť dosiahnuť erekciu (prípadne orgazmus) ovplyvňujú aj ďalšie lieky ako napríklad antidepresíva, antiandrogény, antiparkinsoniká alebo anxiolytiká.
Samostatnú kapitolu predstavujú psychické problémy. Najčastejším vinníkom problémov s erekciou je dlhodobý stres. Ten totiž znižuje hladinu testosterónu a spolu s ním chuť na sex.
Pod stresom sa ale neskrýva len maximálne pracovné nasadenie, ale aj nedostatok spánku alebo napríklad nadmerná fyzická aktivita. Stres je niekedy prezlečená nervozita zo zlyhania. To zažívajú hlavne mladí muži pred svojím prvým sexom alebo tí, ktorí už dlho žiadnu sexuálnu aktivitu neprevádzkovali.
Vo všetkých týchto prípadoch sa v tele uvoľňuje kortizol a epinefrín, ktoré spôsobujú stiahnutie ciev, a tým aj nižší prietok krvi v intímnych partiách. Bohužiaľ, už po jednom pocite zlyhania sa začne vytvárať tzv. bludný kruh. V ňom narastajú mužove obavy z ďalšieho neúspechu a znižuje sa sebavedomie. To vyvoláva opäť stres, ktorý v tele zdvihne hladinu stresových hormónov a situácia sa opakuje. Niekedy tieto problémy vedú až k depresiám, úzkostiam alebo sociálnej izolácii.
Relaxačné techniky na zlepšenie erekcie
Našťastie existuje pár fígľov, vďaka ktorým z bludného kruhu vyjdete.
1. Relaxujte
Meditácia, joga alebo hlboké dýchanie nie sú len účinnými nástrojmi na zvládanie stresu, ale sú tiež prejavom našej sebalásky a zdravého životného štýlu.
2. Maznajte sa
Nebuďte hneď hŕŕ a namiesto sexu sa pustite do maznania. Fyzické dotyky pri hladení alebo masírovaní tela vás uvoľnia a naladia na erotické hry. Tento spôsob oťukávania navyše zmierni nervozitu u mužov, ktorých čaká ich sexuálna premiéra – či už na začiatku sexuálneho života, alebo len vo vzťahu s novou ženou. Niektorí muži pri tejto technike spomalenia zažijú pevnú erekciu a vzrušenie už pri samotnej masáži chrbta alebo nôh.
K téme pevnej erekcie a spokojného sexuálneho života sa často vyjadruje na prednáškach a workshopoch aj naša sexpertka Lucie, ktorá hovorí, že: „Nemusíte sa vždy sústrediť na kvalitu erekcie a vyvrcholenie vnímať ako jediný cieľ. Je dôležité vnímať celý intímny pôžitok ako cestu plnú vzrušenia, objavovania a vzájomného prepojenia. Tlak na výkon býva často stresujúci. Zamerajte sa preto na zmyselnosť, dotyky a spoločné potešenie. Lepšie sa tak uvoľníte a prebudíte vzrušenie. Sústredenie sa na prítomný okamih a vzájomné vnímanie prirodzene vytvorí prostredie, v ktorom môže erekcia nastať spontánne a bez tlaku. Vyvrcholenie potom nie je cieľom, ale príjemným bonusom na konci zmyselnej cesty. Erekcia je totiž tak trochu ako dovolenka. Keď ju veľmi plánuješ, často nevyjde! Prestaň sa toľko sústrediť na výkon a skôr si užívaj samotnú cestu. Napríklad zistíš, že najlepšie zážitky prichádzajú, keď ich najmenej čakáš!“
3. Začnite správnou polohou
Veľa mužov máva problémy s erekciou v polohe na koníčka. Pokiaľ sa to týka aj vás, odporúčame so sexom začínať v inej polohe, pri ktorej je muž hore alebo kľačí, stojí. Keď totiž muž leží, tak dochádza k nedostatočnému prekrveniu penisu. Svoju úlohu môže zohrať nízky krvný tlak alebo obyčajná gravitácia, prípadne nižšie vzrušenie na začiatku erotických hier.
Prevencia problémov s erekciou
Mužom do 50 rokov, ktorí nemajú žiadne chronické ochorenie, lekári často odporúčajú, aby sa vyhli fajčeniu, alkoholu a nezdravej strave, pretože kombinácia týchto troch rizikových faktorov vedie k ateroskleróze čiže kôrnateniu tepien. Tá vzniká v dôsledku ukladania tukových látok do stien tepien, v ktorých potom dôjde k zablokovaniu prúdenia krvi a erektilnej dysfunkcii.
Okrem zdravých ciev a správneho prekrvenia ovplyvňujú kvalitu erekcie aj nervové vlákna. Problémy s erekciou sa preto vyskytujú aj u mužov po úrazoch chrbtice alebo ochorení nervovej sústavy (napr. Parkinsonova choroba).
Sexpertka Lucie upozorňuje, že dôležitú úlohu pri stoporení penisu hrá aj prostata. „Nezabúdajme na prostatu. Stimulácia prostaty dokáže u mužov ovplyvniť kvalitu erekcie aj ich celkový sexuálny pôžitok. Prostata je veľmi citlivá oblasť bohatá na nervové zakončenia a jej stimulácia môže zvýšiť prietok krvi do genitálnej oblasti, čo vedie k pevnejšej a dlhšie trvajúcej erekcii. Z vlastných aj testerských skúseností vieme, že je možné dosiahnuť vyvrcholenie samotnou stimuláciou prostaty bez akéhokoľvek dotyku penisu.“
Odborníci ďalej odporúčajú, aby všetci muži starší ako 40 rokov navštívili svojho urológa. A to hlavne z preventívnych dôvodov. O prostatu sa ale môžete starať nielen návštevou lekára, ale aj príjemnou vnútornou alebo vonkajšou masážou. Ako na to, sa dozviete v našom návode.
Prirodzené spôsoby, ako zlepšiť erekciu
Ako sme už povedali v predchádzajúcom odseku, pre pevnú erekciu je dôležitý zdravý životný štýl. Doň okrem stravy patrí aj pravidelná fyzická aktivita a obmedzenie alkoholu a fajčenia. Čo do jedla zaradiť a ako správne cvičiť, si povieme v základných bodoch.
Zdravý jedálniček pre lepšiu erekciu sa skladá zo:
- zdravých sacharidov (celozrnné pečivo, ryža, zemiaky),
- bielkovín (chudé mäso, ryby, strukoviny, vajcia, syry),
- dostatočného prísunu zinku (pečeň, fazuľa, morské plody),
- antioxidantov a L-arginínu (čokoláda s vysokým obsahom kakaa),
- černice, čučoriedky a čierne ríbezle.
Posledné spomínané ovocie obsahuje vysoké množstvo antokyanov, ktoré zlepšujú krvné zásobenie intímnych partií.
Naopak, mali by ste sa vyhnúť tučným a mastným potravinám, pretože tuk znižuje hladinu testosterónu a s ním aj libido. To potom vedie k nedostatočnej erekcii.
Športom k pevnejšej erekcii
Pravidelné aeróbne aktivity, ako je chôdza, beh alebo jazda na bicykli, môžu zlepšiť erektilnú funkciu. To potvrdzuje štúdia publikovaná v decembri 2023 v časopise The Journal of Sexual Health, ktorá zistila, že muži, ktorí cvičili 30 až 60 minút 3× až 5× týždenne, mali lepšiu erekciu v porovnaní s tými, ktorí necvičili.
Na podporu erekcie môžete vyskúšať aj Kegelove cviky. Posilnené panvové dno je totiž dôležité pre silnú erekciu, mohutnú ejakuláciu aj celkový pôžitok zo sexu. Silné panvové dno dokonca podľa jednej štúdie zväčšuje objem ejakulátu.
Cvičenie na zlepšenie erekcie a panvového dna je jednoduché. Ľahnite si na chrbát a rytmicky zatínajte svaly panvového dna v rytme 30 až 40 opakovaní 3× denne s postupným predlžovaním jedného stlačenia až na 10 s. Pokiaľ vám to nejde, znížte frekvenciu opakovania na 3-sekundové zatnutie svalov v rytme 5 stiahnutí po sebe. Po každom zatnutí svaly panvového dna uvoľnite minimálne na 5 sekúnd.
Doplnky stravy na lepšiu erekciu
Obľúbenou prvou voľbou na podporu erekcie sú doplnky stravy. Na trhu ich existujú tisíce a všetky sľubujú zlepšenie erekcie ako mávnutím kúzelného prútika. Pravda je ale taká, že aj keď existuje množstvo vedecky overených účinkov rastlinných látok obsiahnutých v týchto doplnkoch, tak ich efekt sa dostaví najskôr po 4 týždňoch užívania.
Pri výbere kvalitného, prírodného doplnku stravy na pevnejšiu erekciu stavte na:
1. L-arginín
L-arginín je aminokyselina, ktorá v tele funguje ako prekurzor oxidu dusného. Ten sa podieľa napríklad na rozširovaní ciev, ale pomáha tiež regulovať imunitný systém a prenášať signály v nervovom systéme.
V našej ponuke nájdete zákazníkmi obľúbené španielske mušky Tsunami of Love na podporu sexuality, vytrvalosti a hormonálnej rovnováhy u mužov aj žien. Okrem L-arginínu obsahujú aj muiru puamu pre lepšiu sexuálnu výkonosť a macu peruánsku, ktorá je podľa štúdie z roku 2015 jednou z najsilnejších afrodiziakálnych bylín na zvýšenie koncentrácie spermií.
2. Kotvičník zemný (Tribulus terrestris)
Kotvičník má blahodarné účinky na mužov aj ženy. Zatiaľ čo u žien znižuje diskomfort pred menštruáciou, stabilizuje hormóny na účely počatia a po pôrode zasa pomáha so zavinovaním maternice, mužom vyrovnáva hladinu testosterónu a prispieva k lepšej sexuálnej výkonnosti. Obľúbený je aj medzi športovcami, pretože im pomáha s budovaním svalovej hmoty.
Tribulus terrestris nájdete v čajoch alebo doplnkoch stravy na podporu plodnosti ako napríklad Andrimax.
3. Kórejský ženšen
Ženšen je adaptogén, ktorý zvyšuje odolnosť organizmu. Okrem toho pozitívne účinkuje aj na psychiku a podporuje fyzický výkon. V tradičnej čínskej medicíne sa používal na liečbu erektilnej dysfunkcie alebo na zvýšenie množstva spermií. Kórejský ženšen sa odporúča užívať aj na podporu libida.
4. Ginkgo biloba
Ginkgo biloba čiže ginko dvojlaločné zlepšuje prekrvenie organizmu vrátane intímnych partií. Účinnosť rastliny na erekciu preukázala štúdia zameraná na seniorov s erektilnou dysfunkciou, ktorú spôsobili antidepresíva. Výskumníci zistili, že užívanie Ginkga biloby zlepšilo sexuálnu dysfunkciu u 76 % pacientov.
Erotické pomôcky na pevnejšiu erekciu
S ľahkou poruchou erekcie alebo aj ako doplnok na liečbu erektilnej dysfunkcie máme v e-shope niekoľko hračiek, s ktorými dosiahnete rýchle výsledky. Medzi osvedčené erotické pomôcky na lepšiu erekciu patria:
Erekčné krúžky
Pri vzrušení dochádza v intímnej oblasti k rozšíreniu ciev a prekrveniu toporivých teliesok, ktoré spôsobia stvrdnutie penisu. Erekčný krúžok nasadený na koreň mužskej pýchy túto nahrnutú krv v penise priškrtí, aby z neho odtekala pomalšie. Vďaka tomu sa erekcia spevní a predĺži. Erekčný krúžok preto odporúčame používať aj v kombinácii s vákuovou pumpou, aby nedošlo k ochabnutiu penisu. Aký erekčný krúžok vybrať a ako dlho ho nosiť, sa dozviete v našom návode, ako vybrať erekčný krúžok.
Vákuové pumpy
Vákuové pumpy na penis sa skladajú z dutého valca, do ktorého sa vloží penis, aby sa pomocou podtlaku prekrvil a zväčšil. V našej ponuke nájdete ako manuálne, tak aj automatické vákuové pumpy pre príjemnejšie ovládanie. Pravidelným používaním vákuovej pumpy docielite lepšie prekrvenie penisu. Vďaka tomu sa obnoví ako funkcia ciev, tak aj prirodzená erekcia.
Používanie vákuových púmp ako zdravotnícke pomôcky odporúčajú sami lekári. Podľa ich skúseností z praxe môže pravidelné cvičenie s pumpou (napr. 1 – 2× denne vždy aspoň 5 min) zlepšiť erekciu. Ako pumpu používať a ktorú správne vybrať, sa dozviete v sprievodcovi vákuovými pumpami.
Kedy vyhľadať odbornú pomoc
Náhla strata pevnej erekcie, ktorá trvá dlhšie ako 6 mesiacov, môže byť príznakom závažného ochorenia (napr. ischemickej choroby srdca, cukrovky, cievnej mozgovej príhody...), preto sa v takom prípade obráťte na svojho ošetrujúceho lekára, ktorý pomocou odberu krvi a ďalších odborných vyšetrení zistí príčinu vašich ťažkostí.
Pokiaľ sa pomocou základného vyšetrenia odhalí prítomnosť iného ochorenia, ktoré s erektilnou dysfunkciou súvisí, lekári sa najskôr sústredia na liečbu tejto choroby.
Liečebné metódy erektilnej dysfunkcie
Zo všetkého najskôr sa pri liečbe erektilnej dysfunkcie lekári sústredia na odstránenie rizikových faktorov a liečbu systémového ochorenia (pokiaľ existuje). Pacientov preto čaká cvičenie, zmena stravy, koniec s fajčením a užívaním ďalších návykových látok vrátane alkoholu. Ďalej musia muži obmedziť stres, a pokiaľ je príčinou problémov s erekciou užívanie liekov na inú chorobu, musí sa po dohode s ošetrujúcim lekárom upraviť dávkovanie alebo zmeniť liek.
V ďalšej fáze sa pristupuje k symptomatickej liečbe erektilnej dysfunkcie. Táto liečebná metóda nevylieči príčinu, ale pomôže utlmiť príznaky problémov. Mužom sa preto predpisujú lieky, ktoré pomáhajú vyvolať erekciu tým, že zvýšia prekrvenie toporivých teliesok tepien.
Najznámejším a najstarším liekom na symptomatickú liečbu erektilnej dysfunkcie je sildenafil (Viagra). Tento liek patrí do skupiny inhibítorov fosfodiesterázy 5 (iPDE 5). Do tejto skupiny patria aj ďalšie lieky s podobným účinkom ako napríklad tadalafil (Cialis), vardenafil (Levitra) a avanafil (Spedra).
Všetky tieto lieky sa líšia rýchlosťou nástupu účinku (15 až 120 minút), dĺžkou jeho trvania (6 až 36 hodín) a nežiaducimi účinkami, medzi ktoré najčastejšie patrí bolesť hlavy, sčervenanie tváre, pocit plného nosa a nevoľnosť.
Nenechajte sa ale zmiasť dĺžkou trvania ani zázrakom účinku. Aby k erekcii skutočne došlo, je potrebné liek podporiť erotickou stimuláciou a ďalšími vzrušujúcimi vnemami. Len tak lusknutím prsta totiž bez akéhokoľvek sexuálneho podnetu k erekcii nedôjde.
Pri predpisovaní liekov na podporu erekcie je dôležité, aby pacient pred lekárom nezatajoval svoj zdravotný stav. Všetky vyššie uvedené lieky totiž nesmú užívať muži, ktorí v posledných 6 mesiacoch prekonali srdcový infarkt, mozgovú mŕtvicu alebo život ohrozujúcu arytmiu. Ďalej sa nepredpisujú pacientom s neliečenou hypertenziou, dlhodobou hypotenziou a pacientom s bolesťami na hrudi.
Pokiaľ symptomatická liečba zlyhá alebo nie je pre pacienta vhodná, môže pacient vyskúšať neinvazívnu terapiu rázovou vlnou. Táto metóda akustickej nízkoenergetickej rázovej vlny zvyšuje prekrvenie penisu a tým spôsobuje dlhodobé zlepšenie erekcie. Jej efekt pretrváva až 2 roky a využíva sa tiež pri rehabilitácii erektilných funkcií po radikálnej prostatektómii (odstránení prostaty) alebo pri zmierňovaní dopadov a liečby Peyronieho choroby.
Keď vyššie uvedené metódy nefungujú, prechádza sa k priamej aplikácii účinných látok do toporivých telies alebo močovej trubice. Pri tejto tzv. intrakavernóznej alebo intrauretrálnej liečbe sa najčastejšie aplikuje preparát s obsahom prostaglandínu E1. Ten si pri intrauretrálnej aplikácii najčastejšie v podobe gélu zavádza muž sám do močovej trubice pomocou špeciálneho aplikátora s účinnou látkou (liek Vitaros). K vedľajším účinkom tejto metódy patrí dočasné pálenie alebo nepríjemný pocit v močovej trubici po aplikácii.
Pri intrakavernóznej aplikácii si pacient opäť sám pomocou malej ihly aplikuje vopred pripravený roztok do natiahnutého penisu z bočnej strany (liek Karon). Výhodou tejto metódy je jej vysoká účinnosť. Nevýhodou zase nutnosť injekcie, ktorá predstavuje nepríjemnú formu aplikácie.
Medzi najzávažnejšie riziká tejto formy liečby patrí dlhodobá, bolestivá erekcia (priapizmus), ktorá už nie je spojená s erotickými stimulmi. Nepríjemná erekcia môže trvať niekoľko hodín a pacient musí v tomto prípade vyhľadať lekársku pomoc. Pokiaľ by tento stav totiž trval veľmi dlho, došlo by k zmenám toporivých telies, ktoré by už potom neboli schopné žiadnej ďalšej erekcie.
Ak všetky vyššie uvedené liečby erektilnej dysfunkcie zlyhajú, poslednou možnosťou je zavedenie penilnej protézy. Ide v podstate o hydraulické zariadenie, ktoré sa operatívne zavádza do penisu. Penilné protézy v Českej republike nehradí verejné zdravotné poistenie a ani neprispieva na operáciu. Všetko si musí pacient hradiť sám. Cena implantátu sa pohybuje okolo 11 923,69 €.
Najčastejšie mýty a fakty o erekcii
Mýtus 1: Každý problém s erekciou je erektilná dysfunkcia
Prvý alebo občasný problém s erekciou neznamená, že trpíte erektilnou dysfunkciou. Schopnosť a pevnosť stoporenia penisu ovplyvňuje množstvo vecí vrátane únavy a stresu. U mladých mužov ovplyvňuje erekciu najčastejšie úzkosť alebo nízke sebavedomie.
U väčšiny mužov dôjde k ochabnutiu erekcie po predčasnej ejakulácii, ktorá ale nemusí súvisieť s erektilnou dysfunkciou.
Mýtus 2: Problémy s erekciou postihujú len starších mužov
Aj keď zo štatistík vyplýva, že najčastejšie problémy s erekciou postihujú mužov starších ako 50 rokov, existuje veľa mužov, ktorí sa s erektilnou dysfunkciou stretnú ešte pred 40. rokom svojho života. Odborníci odhadujú, že vo vekovej skupine 20 – 30 rokov postihujú problémy s erekciou cca každého 10. muža.
Mýtus 3: Viagra spôsobuje erektilnú dysfunkciu
Mnoho štúdií preukázalo, že rezistencia (odolnosť) na Viagru je vzácna a nevzniká ani pri dlhodobom užívaní. Pokiaľ zistíte, že Viagra už na vás nefunguje, zájdite k lekárovi. S ohľadom na účinok lieku, ktorý zvyšuje prietok krvi do penisu, môže jeho neúčinnosť poukázať na závažnejší zdravotný problém, ktorý sa môže týkať napríklad vášho kardiovaskulárneho systému alebo poukazovať na neurologické ochorenie.
Mýtus 4: Zdravý muž má erekciu každé ráno hneď po prebudení
Prebudenie sa s erekciou síce naznačuje dobré fungovanie erektilného systému, ale nie je nutnosťou. K stoporeniu penisu dochádza počas tzv. REM fázy spánku, v ktorej sa mužom snívajú sny. Pokiaľ sa ráno budíte bez erekcie, je to preto, že sa prebúdzate z inej spánkovej fázy.
Mýtus 5: Viagra je jediný liek na erektilnú dysfunkciu
To nie je pravda. Ako sme už povedali v kapitole Liečebné metódy erektilnej dysfunkcie, Viagra a jej podobné prípravky patria medzi symptomatické lieky. To znamená, že lieči príznaky, teda neschopnosť dosiahnuť pevnú erekciu. Pokiaľ užívanie Viagry zlyhá, lekár vám ponúkne ďalšie možnosti liečby, ako je napríklad rázová vlna, aplikácia špeciálneho gélu do močovej trubice, injekcia, prípadne chirurgická liečba.
Odpovede na najčastejšie otázky
1. Koľko mužov v populácii má poruchu erekcie?
S ohľadom na nezdravý životný štýl súčasnej populácie, ktorá holduje fajčeniu, alkoholu a nezdravému stravovaniu, ktoré vedie k obezite a cukrovke, máva problémy s erekciou až 50 % mužov starších ako 50 rokov. Vo vekovej kategórii 20 – 30 rokov zažil nedostatočnú alebo žiadnu erekciu každý 10. muž. U nich svoju úlohu často zohráva nervozita a úzkosť.
2. Ako sa pozná a vyšetruje erektilná dysfunkcia?
Problémy s erekciou vrátane erektilnej dysfunkcie sa prejavujú ako nedostatočné stoporenie penisu. Nástup prvých príznakov býva náhly alebo aj pomalý. Pokiaľ muž zaznamená zmenu kvality svojej erekcie, odporúčame lekárske vyšetrenie, ktoré sa na začiatku skladá z odberu krvi a podrobného opisu ťažkostí. Porucha erekcie totiž môže naznačovať závažnejšie ochorenie.
3. Môžem erekciu zlepšiť zmenou životného štýlu?
Áno. A je to prvá vec, ktorú vám lekár odporučí a ktorú môžete urobiť aj sami. Základom je zdravá, vyvážená strava, dostatok pohybu a spánku. Pokiaľ trpíte obezitou, snažte sa schudnúť. Obmedzte fajčenie, alkohol, kávu aj užívanie drog (marihuana, pervitín a i.). Naučte sa tiež relaxovať a vyhýbať sa stresu.
4. Sú doplnky stravy určené na zlepšenie erekcie účinné?
Doplnky stravy nie sú lieky. Ich účinnosť nie je jednoznačne preukázaná, aj keď sa skladajú z prírodných zložiek, pri ktorých niektoré štúdie preukázali skutočné účinky. U mužov s ľahšou formou erektilnej dysfunkcie môžu doplnky stravy pomôcť, ale môže ísť o tzv. placebo efekt. Doplnky stravy sa navyše musia užívať dlhodobo, aby sa prejavili nejaké účinky. Pri liekoch na predpis je účinok okamžitý.
5. Môže brať Viagru a jej podobné lieky každý?
Lieky na podporu erekcie typu Viagry, ktorá patrí do skupiny inhibítorov fosfodiesterázy 5 (iPDE 5), nesmú užívať pacienti, ktorí v posledných 6 mesiacoch prekonali srdcový infarkt, mozgovú mŕtvicu, život ohrozujúcu arytmiu. Liek sa nepredpisuje ani mužom s neliečenou hypertenziou, dlhodobou hypotenziou a u pacientov s bolesťami na hrudi (anginou pectoris), ktorí užívajú nitráty.
6. Aké sú nežiaduce účinky Viagry a iných liekov (iPDE-5) na erektilnú dysfunkciu?
Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patrí bolesť hlavy, začervenanie tváre, zažívacie ťažkosti, prekrvenie nosovej sliznice.
7. Aké lieky môžu ovplyvniť kvalitu erekcie?
V praxi sa lekári s týmto stretávajú najčastejšie pri liekoch na vysoký krvný tlak (beta-blokátory, ACE-inhibítory, diuretiká) alebo pri antidepresívach a anxiolytikách.
_________________________________________________
ZDROJE
- Palan, M. (2024, April 12). Čo spôsobuje problémy s erekciou a ako ich riešiť. BENU.cz. https://www.benu.cz/co-zpusobuje-problemy-s-erekci-a-jak-je-resit
- Erektilná dysfunkcia – Česká urologická spoločnosť. (2023, February 14). Česká Urologická Spoločnosť. https://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/erektilni-dysfunkce/
- Procházková, A. (2024, October 10). Ako nervozita ovplyvňuje erekciu a čo s tým robiť? Ferwer. https://www.ferwer.cz/blog/problem-s-erekci-nervozita
- iDNES.Cz. (2011, August 29). Tipy na zlepšenie erekcie: čučoriedky a cvičenie – iDNES.cz. iDNES.cz. https://www.idnes.cz/xman/sex/tipy-pro-zlepseni-erekce-boruvky-a-cviceni.A110829_085451_xman-sex_fro
- Solan, M. (2024, March 1). Aerobic activity may work as well as medication for helping erectile dysfunction. Harvard Health. https://www.health.harvard.edu/mens-health/aerobic-activity-may-work-as-well-as-medication-for-helping-erectile-dysfunction?utm_source=chatgpt.com
- Cohen, A. J. & Bartlik, B. (1998). Ginkgo biloba for antidepressant-induced sexual dysfunction. Journal of Sex & Marital Therapy, 24(2), 139 – 143. https://doi.org/10.1080/00926239808404927
- Pang, K., Pan, D., Xu, H., Ma, Y., Wang, J., Xu, P., Wang, H. & Zang, G. (2023). Advances in physical diagnosis and treatment of male erectile dysfunction. Frontiers in Physiology, 13. https://doi.org/10.3389/fphys.2022.1096741
- ANTstudio.cz. (n. d.). Časté mýty o erekcii. Erectan® – Zabudnite Na Problémy S Erekciou. https://www.erectan.cz/erekce/caste-myty-o-poruchach-erekce
- Seven common Erectile Dysfunction (ED) myths. (2023). University of Iowa Health Care. https://uihc.org/health-topics/seven-common-erectile-dysfunction-ed-myths