Shibari pre začiatočníkov: Sprievodca japonským umením viazania
Podľahnite kúzlu shibari a naučte sa základné techniky viazania aj pravidlá bezpečnosti pre esteticky vzrušujúci zážitok zo zväzovania.
OBSAH
- Definícia shibari a ako sa líši od kinbaku
- História a filozofia shibari
- Bezpečnostné pravidlá
- Odporúčané vybavenie
- Praktické tipy pre začiatočníkov
- Odporúčané zdroje a kurzy
- Základné techniky zväzovania
- Časté chyby začiatočníkov a ako sa im vyhnúť
- Shibari ovplyvňuje emócie aj sebavedomie
- Ako začleniť shibari do partnerského vzťahu
- Príbehy a skúsenosti našich testerov
- Často kladené otázky (Shibari FAQ)
Definícia shibari a ako sa líši od kinbaku
Kult bondáže vznikol v Japonsku už v 16. storočí. Vtedy sa zväzovanie používalo v bojovom umení hojojutsu na spacifikovanie nepriateľa alebo na transport zajatcov. Postupne sa tieto formy zväzovania vyvinuli vo forme erotického umenia, ktoré označujeme ako s hibari alebo kinbakom. Oba termíny sa používajú na označenie estetického zväzovania a často sa zamieňajú, ale v skutočnosti sa od seba vzájomne odlišujú svojím významom a použitím.
Slovo shibari znamená v japončine „zviazanie“ alebo „viazanie“ av bežnom jazyku označuje akékoľvek zväzovanie (napríklad pri balení darčekov alebo viazaní uzlov). Vo svete BDSM a erotického umenia sa za shibari označuje umelecké viazanie povrazom, ktoré sa zameriava na vizuálny zážitok a emočné prepojenie medzi partnermi, tzv. riggerom (tým, čo zväzuje) a modelkou (submisívnou polovičkou, ktorá sa necháva zviazať). Pre shibari sú typické krásne, komplikované uzly, ktoré podčiarkujú telesné krivky a vytvárajú vizuálne zaujímavé a vzrušujúce kompozície zviazaného tela.
Kinbaku naopak v preklade znamená uviazanie jednotlivca a odkazuje tak na psychologické a emocionálne aspekty zväzovania. Na rozdiel od shibari sa sústreďuje na hlbší význam emočného vzťahu medzi zväzovaným a tým, kto zväzuje. Kinbaku prehlbuje dôveru, komunikáciu a vzájomný rešpekt medzi partnermi. Milovníci tohto typu zväzovania ho najčastejšie opisujú ako intímny rituál, ktorý vedie k prehĺbeniu vzťahu a porozumeniu sebe i druhému.
História a filozofia shibari
Japonské umenie viazania siaha až do obdobia Edo v 16. storočí, kedy vojaci a policajti používali na znehybnenie a prepravu väzňov techniku zväzovania vychádzajúcu z bojového umenia hojōjutsu . Táto technika zväzovania mala svoje pravidlá :
- Väzni zo zviazania nesmeli uniknúť ani pri vykĺbení kĺbov.
- Väzni nesmeli poznať techniku viazania. Preto sa zväzovali mimo svojho zorného poľa.
- Pri zväzovaní nesmel väzňom vzniknúť úraz s trvalými následkami.
- Viazanie muselo byť krásne.
Okrem toho nebolo zväzovanie len praktické, ale často odrážalo aj spoločenský štatút väzňa.
V 20. storočí sa hojōjutsu transformovalo do umeleckej formy v podobe kinbaku a shibari.
Najobľúbenejšou metódou zväzovania sa stalo shibari , ktoré nie je len o prostom znehybnení, ale zameriava sa hlavne na emocionálny a estetický zážitok. Medzi jeho 3 základné stavebné kamene patria:
- Dôvera a súhlas
Pri zväzovaní je dôležitý nielen súhlas, ale hlavne hlboká dôvera medzi partnermi. Zväzovaná modelka sa totiž dobrovoľne odovzdáva do rúk riggera a pritom sa vzdáva všetkej zodpovednosti, ktorú preberá ten, čo viaže. Vďaka tomu sa medzi partnermi vytvára silné emocionálne puto. - Estetika
Shibari kladie dôraz na vizuálnu krásu uzlov, ktoré sú často inšpirované tradičnými japonskými umeleckými štýlmi. Pri zväzovaní sa používajú prírodné povrazy z juty alebo konope, ktoré podčiarkujú celkový dojem. - Komunikácia
Pri zväzovaní je komunikácia na prvom mieste. A to hlavne tá neverbálna. Partneri totiž spolu hovoria hlavne pomocou gest alebo napätím/uvoľnením svalov alebo napnutím povrazov. Komunikácii pri zväzovaní ale predchádza jasný dohovor ešte pred začiatkom session (lekcie), kedy sa na seba partneri navzájom naladia, dohovoria si tzv. safe word (bezpečnostné slovo), ktoré môžu nahradiť napr. aj určitým gestom. Vďaka tomu sa im potom spolu lepšie komunikuje počas celého zväzovania.
Bezpečnostné pravidlá
Pri bondáži či už v akejkoľvek podobe, bez ohľadu na to, či sa vrhnete do umeleckého sveta shibari alebo zabrúzdite do BDSM a znehybňovanie putami, šatky a páskami, vždy sa riaďte základnými bezpečnostnými pravidlami , ktoré predstavujú etický kódex shibari a sú známe pod skratkami SSC (Safe, Sane, Consensual) alebo jej staršiu verziu RACK (Risk-Aware Consensual Kink). Dnes sa častejšie stretnete s prístupom 4C's: caring ( starostlivosť ), communication ( komunikácia ), consent ( súhlas ), caution ( opatrnosť ), ktorý kladie dôraz na:
-
Súhlas (Consensual)
Na začiatku bezpečného zväzovania je vždy súhlas. Všetci účastníci musia mať o chystanom zväzovaní všetky informácie, na základe ktorých s bondážou súhlasia. Konsenzus odlišuje BDSM od týrania a zneužívania. Preto pri ňom kladieme dôraz na komunikáciu, v rámci ktorej si partneri povedia svoje hranice, očakávania aj obavy, ktoré potom vzájomne rešpektujú.
"Ak potrebujete v priebehu viazania čokoľvek upraviť, zmeniť alebo z akéhokoľvek dôvodu viazanie prerušiť či ukončiť, je v poriadku si povedať. Je dôležité rešpektovať sám seba a tiež rešpektovať hranice a potreby toho, s kým viažem," hovorí kink-aware a poly-aware psychologička psychologička Mgr. Bc. Zdenka Pospíšilová .
Bezpečnosť a dôvera na prvom mieste - Bezpečnosť (Safe)
Pri zväzovaní sa ako pri klasických BDSM hrátkach snažte predísť akejkoľvek možnosti ublíženia sebe alebo druhému. A to nielen po fyzickej, ale hlavne po psychickej stránke. Odporúčame si preto ešte pred samotným začiatkom viazania dohovoriť tzv. safe word ( bezpečné slovo ), ktoré v prípade akéhokoľvek nepohodlia, zafunguje ako okamžitá stopka. Okrem slovného prejavu môže mať aj podobu gesta alebo semaforu (zelená, oranžová, červená). - Rozumnosť (Sane)
Zväzovanie či už v podobe shibari, kinbaku, alebo v rámci sexuálnej bondáže sa musí vykonávať s jasnou mysľou a rozumom. Preto pri BDSM hrátkach zabudnite na alkohol a iné návykové látky, ktoré by mohli ovplyvniť váš úsudok. - Starostlivosť (Aftercare)
Rozviazaním shibari nekončí. Po každej session prichádza na rad aftercare alebo starostlivosť. Na jej podobe sa dohovorte s partnerom už pred samotným viazaním. Niekto po shibari potrebuje chvíľku pokoja a ticha. Iní sa chcú objať a maznať, zatiaľ čo ďalší sa radi porozprávajú o svojich pocitoch a dojmoch. Súčasťou starostlivosti je samozrejme aj ošetrenie poranenia, pokiaľ nejaké vznikne (napr. odrenie kože alebo modrina).
Význam aftercare zdôrazňuje aj psychologička Mgr. Bc. Zdeňka Pospíšilová : „Naplánujte si po viazaní ešte čas na aftercare, ktorá je dôležitá na doznenie emócií, odpočinku, premostenia do „bežného života“ a môže byť tiež priestorom na spoločné zdieľanie toho, aké to pre zúčastnené strany bolo. Okrem toho aftercare funguje ako prevencia niektorých nepríjemných stavov, ktoré môžu po viazaní nastať, ako je drop či morálna kocovina.“
Pre zväzovanie sú typické ešte ďalšie pravidlá ako:
- Nikdy nenechávajte zviazaného partnera osamote.
- Nikdy neťahajte povraz cez krk alebo tepny na iných častiach tela.
- Pravidelne kontrolujte partnerov dych aj jeho pocit pohodlia.
- Majte po ruke ostré nožnice pre prípad okamžitého vyslobodenia partnera (počas bondage môže dôjsť k priškripnutiu nervu, odkrveniu končatín alebo omdleniu).
„Do viazania sa nepúšťajte pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok,“ dodáva ešte k pravidlám psychologička Mgr. Bc. Zdeňka Pospíšilová , ktorá sa špecializuje na netradičné sexuálne záujmy a venuje sa aj téme konsenzuálnej nemonogamie a polyamorie.
Odporúčané vybavenie
Aby ste vedeli, ako sa shibari začať v pohodlí domova, povieme si, čo presne na to potrebujete. A začneme od toho najdôležitejšieho, a tým je povraz. Ten tvorí úplný základ každého shibari vybavenia. Lenže aký vybrať? Existuje množstvo farebných prevedení, dĺžok aj materiálov... Všeobecne sa začiatočníkom odporúča siahnuť po povraze dlhom 10 m. Skúsení riggeri si potom vyberajú aj kratšie alebo dlhšie povrazy, s ktorými vedia pracovať.
"Typ povrazu by som volila podľa toho, na čo ho chcem používať. Zvyčajná je hrúbka 6 mm a dĺžka 8 m, ale ako dĺžku, tak šírku možno samozrejme voliť inú podľa osobných preferencií. Čo sa materiálu týka, v základe je možné vyberať medzi syntetikou a prírodným povrazom - bavlneným, konštantným. zážitky – syntetický obvykle trochu viac kĺže na rozdiel od juty, ktorá dobre drží a je tak vhodná na shibari. Bavlna je jemnejšia a naopak konopný povraz môže byť hrubší a máva aj špecifickú vôňu,“ vysvetľuje psychologička Mgr. Bc. Zdenka Pospíšilová .
Okrem dĺžky je dôležitá aj hrúbka povrazu. Tenšie sa používajú pri BDSM lekciách napríklad na podviazanie semenníkov. Na zväzovanie tela (a jeho prípadného zavesovania) sa hodia hrubšie povrazy, ktoré sa tak nezarežú do tela.
Nakoniec už si potom stačí vybrať len správny materiál povrazu. V obchodoch nájdete povrazy z bavlny, juty, konope, syntetiky alebo napríklad kokosových vlákien. Začiatočníkom odporúčame siahnuť po bavlnených alebo jutových povrazoch, ktoré sú pevné a príjemné na dotyk. Povrazy z umelých vlákien vás síce zaujmú lesklými farbami, ale hodia sa skôr len na fotenie alebo ľahké BDSM. Vďaka hladkému povrchu sa totiž ľahko samovoľne rozväzujú. Ak to so shibari myslíte vážne a chystáte sa postupne dopracovať aj k zavesovaniu, kúpte si konopný alebo jutový povraz. Obaja sú pevné a bývajú dosť široké na to, aby ste s nimi bezpečne zdvihli modelku do vzduchu. Kokosové povrazy majú drsné vlákna, ktoré nepríjemne škriabu. Preto sa najčastejšie používajú pri trestnej bondage.
Nevyhnutnou súčasťou vybavenia na shibari sú aj ostré nožnice pre prípad, že by ste museli zviazaného partnera čo najrýchlejšie vyslobodiť z povrazov. To sa môže stať napríklad pri odkrvení ruky/nohy alebo keď vám submisívna polovička omdlí. V takom prípade nestrácajte čas s rozväzovaním uzlov a jednoducho povraz rozstrihajte.
V rámci zachovania bezpečnostných pravidiel shibari nezabudnite tiež na správnu údržbu svojho vybavenia. Aj keď bondážne povrazy väčšinou žiadnu údržbu nepotrebujú, tak v prípade zašpinenia utrite znečistenú časť vlhkou handričkou a nechajte povraz uschnúť. Nikdy ho nenamáčajte vo vode ani ho nedávajte do práčky alebo sušičky. Zničil by sa. Nožnice majte vždy čisté a ostré. A čo je najdôležitejšie – majte ich vždy po ruke!
Praktické tipy pre začiatočníkov
Šikovných rád a fígľov nájdete v našom článku hromadu. Tie najlepšie tipy pre začiatočníkov sme ale spísali do 4 praktických rád, s ktorými vkĺzne do sveta shibari úplne každý.
1. tip: Začnite pod dohľadom skúseného riggera
Najlepšie sa shibari začnete tak, že sa prihlásite na najbližší kurz shibari pre začiatočníkov alebo navštívite bondage/rope jam. A ak ste si na sociálnych sieťach vyhliadli nejakého riggera, ktorého sledujete, skúste ho osloviť a dohovoriť sa na individuálnych lekciách. Správna technika viazania je dôležitá nielen z estetického hľadiska, ale hlavne z dôvodu bezpečnosti. Učte sa preto od skúseného riggera , ktorý vás ju naučí. Pri viazaní uzlov sa vyhýbajte až príliš tesným uzlom, tlakovým bodom a nervovým zakončením, ktoré by ste mohli zviazaním poškodiť.
\"Ľudia sa často na začiatku hanbí ísť na workshop, keď nič nevie ... ale to je úplne v poriadku. Prípadne je možnosť aj individuálne výučby. Ale workshopy pre začiatočníkov sú všetky koncipované tak, že človek nevie nič a postupne sa na nich naučí všetko potrebné. " Dokonca je vždy možnosť si aj na mieste požičať povraz Ondrej Monhart alias Krutý sever.
2. tip: Zvážte svoje fyzické aj psychické zdravie
Predtým, než začnete sami niekoho viazať alebo sa necháte zviazať, zvážte aj svoje fyzické a psychické zdravie, a hlavne o ňom otvorene hovorte. Ak sa chcete stať riggerom (tým, kto viaže), mali by ste byť fyzicky zdatní a psychicky vyrovnaní. Tí z vás, ktorí sa naopak chcú nechať zviazať, by mali myslieť na to, že v povrazoch dochádza k znehybneniu, odkrveniu končatín a strate slobody. Preto sa veľmi nehodí pre ľudí, ktorí majú napr. chudokrvnosť (pretože sa im horšie okysličuje telo), majú nedostatok svalovej hmoty alebo ich trápia úzkosti alebo panické ataky. S každým z týchto zdravotných obmedzení dokáže skúsený rigger pracovať, ale musíte mu o nich povedať!
To potvrdzuje aj psychologička Mgr. Bc. Zdeňka Pospíšilová : "Na viazanie je dôležité, aby sa človek cítil dobre nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. To, s akou náladou, v akom rozpoložení do viazania vstupujeme, môže veľmi ovplyvniť celý zážitok. Je v poriadku, že človek môže byť pred prvým viazaním nervovej cvičenia. Pomocou môže napr. s náprotivkom, s ktorým viažeme. Po svoj pokoj tiež môžeme vypnúť vyzváňanie a notifikácie, aby sme sa mohli čo najlepšie zamerať na zážitok tu a teraz.“
3. tip: Nezabudnite na aftercare
Pred prvou lekciou zväzovania (tzv. session) odporúčame sa dohodnúť aj na podobe následnej aftercare alebo starostlivosti po lekcii. Shibari je pre obe strany silným emočným zážitkom, po ktorom každý potrebuje čas na odpočinok a vrátenie mysle do reality. Niekto sa po ňom chce pritúliť a objať. Iný sa chce rozprávať, zatiaľ čo ďalšie mlčať. Niektorí riggeri potrebujú ihneď po skončení session všetko upratať a až potom sa s modelkou objať alebo hovoriť. Aby vás správanie toho druhého po skončení session neprekvapilo, dohodnite sa hneď na začiatku, ako vaša after care bude vyzerať.
" Vykomunikujte si vopred vzájomné očakávania, hranice, obmedzenia, túžby. A v neposlednom rade stopku. Dôležité mi tiež pripadá povedať, že stopku môže použiť ktokoľvek bez ohľadu na rolu, teda viazaný aj ten, kto viaže," odporúča psychologička Mgr. Bc. Zdenka Pospíšilová .
4. tip: Používajte kvalitné shibari vybavenie
Ďalším nezabudnuteľným bodom, na ktorý musíte myslieť už od začiatku, je kvalitné vybavenie, o ktoré sa dobre starajte. Pravidelne kontrolujte opotrebovanie povrazov av prípade potreby ich vymeňte. A nezabudnite mať pri sebe tiež ostré nožnice.
„ Pre shibari sa tradične používa jutový povraz s priemerom 6 mm a dĺžkou 8 m. Tie konkrétne pre shibari potom bývajú ešte ďalej ošetrené, aby získali svoju pevnosť a zároveň boli príjemnejšie na dotyk. dotiahnuté uzly na nej už často nepovolíte. Proti tomu syntetický povraz sa zase povoliť vie jednoducho, ale zase sa s ním tiež ľahšie ‚popálite' pri prechádzaní po holej koži,“ vysvetľuje popredný český rigger Krutý sever.
Odporúčané zdroje a kurzy
Čo je to shibari, aké má prínosy a prečo ho milujú ľudia po celom svete, už viete. Ak ste jeho kúzlu podľahli, nezostáva vám nič iné ako sa shibari naučiť, aby ste ho mohli zažiť na vlastnej koži. A my vám poradíme, ako na to.
1. Navštívte shibari štúdio
Najlepším spôsobom, ako preniknúť do sveta japonského umenia viazania, je navštíviť najbližšie shibari štúdio a prihlásiť sa na kurz, workshop alebo požiadať o súkromné lekcie.
V Česku sa shibari naučíte v týchto štúdiách:
Podobné odporúčanie má pre nadšencov shibari aj rigger Krutý Sever: "Čo sa rozvíjanie týka, z áleží na vašej úrovni skúseností. Ak začínam je najlepšie vyhľadať štúdio či lektora v okolí. V SR máme bohatú komunitu, niekoľko štúdií, a ešte bohatšiu ponuku workshopov od viac ako 15 rôznych aktívnych lektorov s vlastnými prístupmi. žije primárne na facebooku v skupinke Shibari CZ , kde je aj možnosť nájsť k sebe ľahko parťáka, spýtať sa a nájsť udalosti u nás vzniká aj projekt shibaririgger.cz . shibaristudy.com .“
Psychologička Mgr. Bc. Zdeňka Pospíšilová k téme dodáva, že nedá dopustiť na pražské štúdio Subspace: „Vrelo odporúčam pražské štúdio Subspace , ktoré ponúka kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých a kurzy od lektorky Diany Very alebo Janka Šlonce . viazanie, cez bezpečnosť, až po konkrétne návody, plus kalendár akcií a ďalšie užitočné informácie.“
2. Oslovte skúseného riggera
Väčšina skúsených a známych riggerov, ktorí sa zúčastňujú workshopov alebo organizujú lekcie kurzy, má sociálne siete. Môžete ich preto dohľadať na facebooku alebo instagrame a osloviť ich. Tipy a skúsenosti s jednotlivými riggermi nájdete aj vo facebookovej skupine Shibari CZ .
3. Vzdelávajte sa
Hoci v shibari platí pravidlo: Nikdy neviaž uzly podľa fotiek alebo videí!, pretože z nich neodhadnete správne napätie povrazov, môže vám takýto materiál skvele poslúžiť ako inšpirácia, na ktorú sa na kurze spýtate svojho lektora. Pokiaľ s daným uzlom má skúsenosti, rád vás ho naučí a vysvetlí vám jeho riziká.
Na druhú stranu sa shibari neustále vyvíja. Sledujte preto kvalitné zdroje a čítajte si o najnovších trendoch v shibari.
Pokiaľ radi čítate, tak k povinnému čítaniu o japonskom umení viazania patria knihy v anglickom jazyku ako napríklad:
- Master K : The Beauty of Kinbaku (Detailný prieskum histórie a estetiky kinbaku)
- Midori : The Seductive Art of Japanese Bondage (Praktický sprievodca technikami a filozofiou japonského viazania )
- Lee Harrington : Shibari You Can Use (Úvod do shibari s dôrazom na bezpečnosť a komunikáciu)
Z anglických zdrojov môžete na inšpiráciu alebo vzdelávanie využiť aj overené webové stránky zamerané na shibari, kam patria napríklad:
Základné techniky zväzovania
Medzi základné shibari techniky patria uzly, ktoré pohodlne nacvičíte na sebe alebo stoličke. Prehľad všetkých uzlov, vrátane obrázkového návodu, nájdete napríklad na stránkach Shibari Academy. My sa spoločne pozrieme na pár základných uzlov, ktoré zvládnu aj začiatočníci. A to aj bez toho, aby hneď investovali do profesionálnych shibari povrazov a montáže hákov na zavesovanie. Ostatne, ako odporúča popredný český rigger Ondřej Monhart (@ Krutý sever ), kúzlo viazania sa schováva v jednoduchosti.
"Všeobecne by som povedal: Keep it simple. Mnoho ľudí sa ponáhľa do zložitých úväzov, plných závesov a hľadajú kúzlo tam, kde nie je. Povraz je len nástroj, rovnako ako vaša prítomnosť, dotyk, pohľad, spoločný priestor. Buďte vedome s partnerom a užívajte si jeho prítomnosť. Základným uzlom pre shibari je single column. vyskúšať, urobte si na partnerovi obyčajný uzlík a zamotajte ho do povrazov. Povraz je predĺženým dotykom.
1. Square Knot
Square Knot alebo štvorcový uzol vznikne uviazaním uzla smerom zľava doprava a potom sprava doľava (alebo naopak). V podstate uviažete dva klasické uzly (aké by ste uviazali napríklad na stužke pri balení darčeka), len v opačných smeroch tak, aby vznikol plochý uzol.
2. Inline Double Coin Knot
Inline double coin knôt síce nemá žiadne funkčné využitie, pretože sa používa hlavne ako dekoračný prvok, na druhú stranu je ale najlepším uzlom pre shibari začiatočníkov. Pýtate sa prečo? Pretože si na ňom všetci nováčikovia krásne nacvičia zručnosť, ktorú potom využijú pri tvorbe ďalších uzlov.
Tento uzol sa viaže tak, že urobíte slučku, ktorá bude ležať na pravej strane. Horný koniec povrazu stočíte smerom dole tak, aby ležal na slučke. Potom povraz povediete smerom pod druhý koniec lana a kolmo k prvej slučke vytvoríte druhú slučku. Nakoniec zatiahnete za oba konce povrazu tak, aby ste utiahli uzol a vytvorili výsledný dekoračný uzol.
3. Prusik Head Knot
Veľa začiatočníkov si myslí, že akonáhle sa uzol raz uviaže, musí pevne držať na svojom mieste. To sa ale netýka Prusik head knôt. Tento typ uzla totiž kĺže, keď nie je napnutý.
Prusik head knôt si obľúbite vďaka jeho jednoduchosti. Najskôr si na povraze vytvorte očko, ktoré nasadíte na koniec palca a ukazováka (jednoducho prevlečiete tieto dva prsty cez slučku). Potom z vnútornej strany dlane povediete slučku povrazu smerom k sebe a vrchom ju obmotáte súčasne okolo palca a ukazováka. Tento postup znovu zopakujete, aby ste na oboch prstoch mali dve otáčky. Potom prsty stlačíte k sebe a úplne prvú slučku, ktorú ste nasadili na palec s ukazovákom až ku koreňu prstov, posuniete druhou rukou cez obe namotané slučky smerom dole, pod oba palce, ktoré držíte pri sebe, a utiahnete.
4. Single Column Tie
Tzv. column ties sú pre shibari niečo ako základné stavebné kamene. Tento typ uzlov je výborný pre začiatočníkov hlavne z toho dôvodu, že si jeho viazanie môžu nacvičiť sami na sebe. Napríklad na nohe. Viazanie seba samého má výhodu aj v tom, že lepšie pochopíte, ako sa zviazaný partner cíti. Zistíte tiež, ako máte povraz uviazať, aby ste sa vyhli spáleniu kože.
Slučku povrazu prehoďte 2x napríklad cez ľavé predlaktie a zvyšnú časť slučky potom veďte do kríža z pravého dolného rohu smerom doľava, aby ste ju mohli potom späť smerom doprava prevliecť pod povraz na svoje ruky. Tým vznikne uzol s očkom na pravej strane. Opačné dva konce lana veďte zospodu po ľavej strane hore a otočte povraz tak, aby ste vytvorili hore opäť slučku. Jej koniec povrazu bude visieť pozdĺž ľavej strany uzla na predlaktí. Novú slučku potom prehoďte cez prvú slučku vpravo. Prvú slučku si prehodením cez palec ľavej ruky zafixujte a utiahnite voľný koniec povrazu, aby ste docielili pevný uzl.
5. Double Column Tie
Viazanie tohto na prvý pohľad zložitého uzla patrí medzi základné shibari techniky. My si ho vysvetlíme pri viazaní na zápästie. Začnite s povrazom preloženým napoly. Držte ho v ruke, ktorou vediete pohyb, zatiaľ čo druhou rukou položíte slučku cez to, čo budete viazať.
Urobte dve až tri otočky, aby ste získali pruh tvorený štyrmi až šiestimi prameňmi povrazu. Slučka, ktorú použijete, by mala byť dlhšia ako pri Single Column Tie – cca 25 až 35 cm – aby ste mali dostatok dĺžky na dokončenie uzla.
Držte všetky pramene pohromade jednou rukou a druhou rukou položte slučku cez ne. Potom obtočte povraz medzi dvoma stĺpcami až na opačnú stranu.
Obtočte slučku okolo všetkých prameňov a vráťte sa späť na miesto, kde ste začínali.
Teraz musíte vytvorené putá zaistiť. Najskôr zmeňte smer konca povrazu (tzv. chvost) tak, aby ste povraz ohli. Zatiahnite za slučku smerom hore a začnite uťahovať jednotlivé pramene pút. Týmto spôsobom sa všetky pramene utiahnu rovnomerne.
Potom položte slučku cez zahnutý koniec povrazu. Prestrčte ruku ohybom a zaháknite slučku. Pretiahnite ju cez. Tým vznikne druhý zákrut štvorcového uzla. Ak ste postupovali správne, uzol bude mať typický tvar s tromi prekrytiami v mieste uzla.
Skontrolujte, či sú putá správne utiahnuté. Mali by sa pod ne vojsť dva prsty.
"Medzi základmi, na ktorých je možné stavať zložitejšie viazanie, patrí single a double column tie. Ďalej je to napr. šnurované viazanie alebo úväz takate kote, z ktorého možno vychádzať aj pri zložitejšom viazaní na zemi alebo pri závesoch." dodáva k základným technikám psychologička Mgr. Bc. Zdenka Pospíšilová .
Časté chyby začiatočníkov a ako sa im vyhnúť
Pri shibari sa mnoho ľudí, hlavne z radov nováčikov, nevedomky dopúšťa celého radu chýb. Aby ste si shibari užili naplno, bezpečne a bez zbytočných pochybení, pozrieme sa spoločne, na čo by ste si mali pri zväzovaní dávať pozor.
1. chyba: Ignorovanie dôležitých častí tela
Jednou z najčastejších chýb, ktorú začiatočníci v shibari robia, je to, že nevedia, akým častiam tela by sa mali pri viazaní vyhnúť. Než sa preto pustíte do vzrušujúceho sveta japonského umenia viazania, naštudujte si anatómiu ľudského tela. A to hlavne miesta, ktorými prechádzajú nervy, aby ste povrazom žiadny nerv neskrípli a neporanili ho. Všeobecne sa odporúča vyhýbať oblastiam okolo kĺbov (lakte, kolená) a citlivým miestam, ako je napríklad podpazušie.
\"Z hľadiska bezpečnosti začiatočníci často chybujú v oblasti nedostatočnej znalosti anatómie a použitie nevhodných uzlov a úväzov. Výsledkom potom môžu byť nielen povrchové zranenia od povrazov, ale aj poškodené nervy. Ich liečba môže vyžadovať pomerne veľké množstvo času. Zároveň ma k tomu napadá uviesť, že viazanie nie je len technika. pri dobrej session treba nezabúdať ani na emočnú stránku as tým súvisiace veci, ako je atmosféra, dotyk, dych…“ vysvetľuje psychologička Mgr. Bc. Zdeňka Pospíšilová , ktorá sa vo svojej praxi zameriava na netradičné sexuálne záujmy, ako je BDSM alebo kink.
2. chyba: Začínate so zložitými technikami
Veľa začiatočníkov sa hneď zo štartu púšťa do zložitých uzlov alebo náročných postrojov bez toho, aby si osvojili základy. Namiesto takto riskantného správania sa preto venujte základom. Poriadne sa naučte jednoduché uzly, ktoré doslova zvládnete uviazať aj poslepiačky. A pokiaľ sa chcete zlepšiť čo najrýchlejšie, zájdite si na workshop alebo kurz s overeným shibari lektorom.
To napokon odporúča aj psychologička Mgr. Bc. Zdeňka Pospíšilová : "Ak človek s viazaním začína, odporučila by som navštíviť workshop alebo súkromnú lekciu a nechať si všetko vysvetliť a ukázať. A potom je to rovnako ako mnoho iných vecí o tréningu. Okrem toho by som tiež odporučila mať pri viazaní po ruke bezpečnostné nožnice, lekárničku."
3. chyba: Preskakujete trénovanie základov
Na internete síce nájdete stovky videí s dobre spracovanými návodmi, ako viazať uzly, ale nič vám nenahradí osobnú prax. Sledovanie videí preto doplňte individuálnymi alebo skupinovými workshopmi so skúsenými riggermi, ktorí vám dajú dobré rady a prezradia vám aj svoje tajné fígle.
Skúsení lektori vám navyše dajú spätnú väzbu na vaše viazanie, aby ste do shibari prenikli ľahšie a hlavne bezpečne. To odporúča aj český rigger Ondřej Monhart, ktorého nájdete na Instagrame po prezývkou Krutý Sever .
" Častou chybou je u začiatočníkov snaha naučiť sa techniku od základu podľa videí, youtube a iných online zdrojov. Shibari je krásna praktika, ktorá ale poskytuje aj veľké priestory pre chyby. Zlé napätie, manipulácia s povrazom, umiestnenie úväzu ai. Nie je na škodu sa pred workshopom pozrieť na nejaké video, získať praktické je najlepšie si nechať až na odborný dohľad. Nie je nič ťažšie ako sa preučovať niečo, čo sme sa naučili zle.“
4. chyba: Zanedbávate komunikáciu s modelkou
V shibari je otvorená komunikácia nevyhnutná. Pomáha prehĺbiť dôveru medzi riggerom a modelkou (zviazanou osobou) a tiež oboch partnerov na seba vzájomne napája. Vďaka úprimnej komunikácii si potom zo shibari session odnáša príjemné pocity ako modelka, tak aj rigger.
" Ako bežné chyby, s ktorými sa možno niekedy stretnúť aj medzi skúsenejšími, vnímam podcenenie komunikácie a podcenenie bezpečnosti. Podcenenie komunikácie v zmysle žiadneho alebo nejasného vymedzenia očakávania, hraníc, nastavenia stopky pred hraním, v priebehu hrania potom nedostatočná pozornosť k neverbálnym signálom, ktoré náprotivok vysiela a v neposlednom rade. druhého po ukončení viazania,“ vysvetľuje psychologička Mgr. Bc. Zdenka Pospíšilová .
Preto sa pred každým viazaním spolu porozprávajte o svojich očakávaniach, obavách, fyzických obmedzeniach alebo zdravotnom stave. Hovorte spolu narovinu, nastavte si jasné hranice a zdieľajte svoje zámery. A komunikujte potom spolu aj počas viazania alebo zavesenia.
Komunikáciu v priebehu session zdôrazňuje aj psychologička Mgr. Bc. Zdeňka Pospíšilová : "Vykomunikujte si vopred vzájomné očakávania, hranice, obmedzenia, túžby. A v neposlednom rade stopku. Dôležité mi tiež pripadá povedať, že stopku môže použiť ktokoľvek bez ohľadu na rolu, teda viazaný aj ten, kto viaže."
5. chyba: Poháňa vás ego
Shibari nie je o tom, aby ste na niekoho robili dojem alebo si niečo dokazovali. Pokiaľ sa pokúšate o zložité techniky, na ktoré ešte nemáte dostatočné zručnosti, ohrozujete tým bezpečnosť zviazanej osoby.
Buďte preto k sebe aj k svojej modelke úprimní a priznajte, že niečo ešte neviete. Svojím „nie“ dokazujete, že ste zodpovední a vyspelí.
„Veľmi často ľudia spoznajú shibari skrze nejaké vystúpenia či kontakt so skúseným riggerom (tým, čo viaže) a majú pocit, že tá hĺbka komunikácie a emócie sa skrýva v plnom závese vo vzduchu. krajinu,“ vysvetľuje skúsený rigger Krutý sever.
6. chyba: Moc pevné alebo naopak veľmi voľné uzly
Častou chybou začiatočníkov je veľmi tesné viazanie. Medzi lanom a telom by mal vždy zostať priestor cca na 2 prsty. Tým totiž zaistíte voľné prúdenie krvi a predídete nepríjemnému tlaku alebo priškripnutiu nervu.
Na druhú stranu nie je dobré ani veľmi voľné viazanie, pretože by mohol povraz samovoľne skĺznuť z tela. Preto v priebehu celej session vždy pravidelne kontrolujte napnutie povrazu a podľa potreby ho upravte.
7. chyba: Používate nekvalitný povraz
Kvalitný povraz je dôležitý nielen z hľadiska bezpečnosti, ale aj pohodlia. Odporúčame preto vyberať z pevných, bavlnených alebo jutových povrazov, ktoré sú priamo určené pre shibari.
8. chyba: Tlačíte na partnera
Nikdy nikoho do shibari nenúťte. A už vôbec nie svojho milostného partnera. Pokiaľ vás viazanie nadchlo, podeľte sa o svoju radosť so svojou druhou polovičkou aj okolím, ale nikoho nenúťte, aby vám robil modelku, pokiaľ sa na to necíti.
Jedným zo stavebných kameňov shibari je dobrovoľný súhlas. Len vďaka nemu vás bude viazanie baviť a užije si ho aj zviazaná osoba.
9. chyba: Zabúdate na priebežné vzdelávanie
Shibari je čím ďalej populárnejší, a vďaka tomu sa neustále vyvíja. A práve na to ľudia často zabúdajú a myslia si, že to, čo sa o shibari dozvedeli na začiatku, im bude už navždy stačiť. Opak je ale pravdou. Pravidelne sledujte novinky vo svete zväzovania a učte sa nové techniky.
Shibari ovplyvňuje emócie aj sebavedomie
Keď sa na shibari pozrieme ako na formu intimity, zistíme, že pri nej obaja partneri pociťujú silné emočné zážitky. To potvrdzuje aj štúdia Healing Experiences in Japanese Rope Bondage Practice: A Phenomenological Study, ktorej sa venovala v roku 2023 Eva Harris. Tá starostlivo analyzovala skúsenosti 10 milovníkov shibari , ktoré odhalili, že praktizovanie shibari často vedie k hlbokým emočným zážitkom, transformácii a katarzii. Účastníci štúdie často opakovali, že vďaka shibari lepšie porozumeli sami sebe, zvýšilo sa im sebavedomie a nadviazali dôvernejšie vzťahy so svojim okolím.
Respondenti výskumu sa zhodli aj na tom, že im shibari pomáha znížiť stres, zlepšiť komunikáciu s partnerom. Celkovo vnímali japonský spôsob zväzovania nielen ako formu umenia, ale aj ako druh terapie. Závery štúdie preto naznačujú, že shibari je pre páry skvelým spôsobom, ako prehĺbiť intimitu a dôveru vo vzťahu.
Výsledky štúdie zameranej na shibari sa skoro zhodujú so závermi výskumu Perks, problems, and the people who play: Qualitive exploration of dominant and submissive BDSM roles od psychológov Hébert & Weaver. Tí sa vo svojej práci zamerali na prínosy BDSM hrátok, medzi ktoré účastníci najčastejšie radili hlbšiu dôveru a otvorenejšiu komunikáciu vo vzťahu, lepšie poznanie seba samého, partnera alebo priateľov, psychické uvoľnenie podobné meditácii a väčšie sebavedomie.
Ako začleniť shibari do partnerského vzťahu?
To, že shibari môže posilniť partnerské vzťahy, nie je žiadne tajomstvo. Navyše je skvelou príležitosťou, ako preskúmať svoju alebo partnerovu sexualitu. Pri erotickom viazaní totiž dochádza k prehĺbeniu dôvery a otvorenej komunikácii.
Pokiaľ vás shibari nadchlo a chcete ho začleniť do vzťahu s partnerom, pripravili sme pre vás overený návod, ako na to.
1. krok: Správny čas a miesto
Na rozhovor o shibari si nájdite chvíľku kľudu. Napríklad popoludní po práci alebo večer, keď ste obaja dobre naladení.
2. krok: Otvorená komunikácia a úprimnosť
Keď vidíte, že je partner uvoľnený a dobre sa baví, nahoďte ako tému shibari. Buďte úprimní a povedzte, čo vás na ňom zaujalo, v čom je pre vás zaujímavé a opýtajte sa partnera, čo si o ňom myslí.
3. krok: Overené (odborné) informácie
Pokiaľ o shibari vaša druhá polovička nikdy nepočula, alebo má o ňom veľmi skreslené predstavy, ponúknite jej overené informácie. Dajte jej prečítať náš článok alebo sa spolu pozrite na online workshop shibari pre začiatočníkov.
4. kok: Načúvanie a rešpekt
Buďte pripravení na odmietnutie alebo vyhýbanie sa diskusii. Načúvajte svojmu partnerovi a doprajte mu čas na prejavenie záujmu alebo prijatie vášho koníčka.
Príbehy a skúsenosti našich testerov
Zaujímajú vás autentické skúsenosti, zážitky a nezdary ľudí, ktorí prepadli kúzlu erotického viazania? Lucie vyspovedala 4 našich ostrieľaných testerov, ktorí zaspomínali na svoje „ prvýkrát “ a prezradili nám aj to, čo majú na shibari najradšej.
1. tester: Prvý pokus o shibari? Chaos a hromada smiechu.
Nečakal som, že sa pri viazaní, tak narehtáme Normálne používame na zväzovanie bežné laná a povrazy ich máme z testovania, ale tie kvalitnejšie používame na ruky a členky. shibari, mali sme veľké oči. Prvé pokusy boli neohrabané a nekoordinované štýlom pokus omyl.
Na instagrame sme sledovali nádherné fotky ľudí zavesených v povrazoch a hovorili sme si, že by sme to mohli vyskúšať zatiaľ na zemi a potom pokojne aj v zavesení. Našli sme si jednoduchý návod na single column tie a hneď prvý večer sme sa pustili do akcie. Prekvapilo ma, že sa s prírodným povrazom pracuje o poznaní inak ako s tými, ktoré sme používali do tej doby Lano bolo tvrdšie a slučky sa netvarovali tak, ako by som si predstavoval. ľavú s pravou. Preto mi tie uzly a slučky veľmi nešli do hlavy. Navyše som bol nervózny z nového typu špagátu.
Moja partnerka sa nakoniec začala smiať tak, že si musela utrieť slzy. Bolo to ďaleko od zmyselného ticha a napätia, ktoré sme si predstavovali. uzly bez návodu. Ten prvý večer bol ale ten najdôležitejší, pretože sme pochopili, že shibari nie je len o estetike, ale o dôvere, trpezlivosti ao tom vedieť sa zasmiať, keď veci nejdú podľa plánu.
2. testerka: Jeho dôvera je moja najväčšia zbraň aj dar.
Fascinuje ma, ako krásne môže znieť ticho.
Náš strom na záhrade chalupy už poznám naspamäť. Presne viem, ktoré vetvy na akú pozíciu použiť. nemá kontrolu. Jeho dôvera je moja najväčšia zbraň aj dar.
Na chalupe je iná energia. Tam ho niekedy nechám visieť o niečo dlhšie. Skontrolujem, že je všetko bezpečné. divokosťou prírody ma fascinuje.
3. tester: Keď povraz hovorí hlasnejšie ako slová.
Naše prvé laná boli obyčajné metrážové z OBI, narezané na metre. linky na bokoch. Estetika nás fascinovala obaja tak veľmi, že sme túžili do tohto sveta preniknúť.
Nešlo a nejde o bolesť ani o zavesenie. Chceli sme vytvoriť obraz.
S viazaním sa spájajú dva smery – shibari a kinbaku znamená doslova „viazať“, technicky a esteticky je intímnejšie – znamená „pútanie s vášňou“. Nechceme zavesiť. Chceme hovoriť lanom. A niekedy jedno obyčajné viazanie hovorí viac ako všetky slová.
4. testerka: Pokora je súčasťou každej dobrej session.
Hneď na začiatok musím povedať, že sa zväzovaniu venujeme viac ako 10 rokov a so shibari sme začali ešte skôr, než sme spolu mali vôbec sex. Od tej doby sme prešli rôznymi workshopmi, ktoré nás stále zdokonaľujú. nám stal celkom solídny prieser.
Bola to rutinná session. Podvečer, difuzér voňal po cédre, ako vždy tichý a hlboký. Ja bola v poveste stehnami. hlave inde. Potom prišiel zvláštny ťah do bedrového kĺbu, ktorý tam rozhodne nepatril. 10 cm. Nastal prudký nával adrenalínu a ticho, v ktorom sme sa obaja potrebovali chvíľu nadýchnuť.
Bola to chyba. Možno z nepozornosti, možno z rutiny. Pripomenula nám však, že pokora je súčasťou každej dobrej session.
Od tej doby kontrolujeme každý uzol dvakrát. Nie zo strachu, ale zo skúsenosti.
Často kladené otázky (Shibari FAQ)
1. Je shibari bezpečné?
Áno. Pokiaľ ho vykonávate správne, je bezpečné, ako správne viazať, sa dozviete na kurzoch a workshopoch pre začiatočníkov, ktoré vedú skúsení riggeri.
Navštívte napríklad štúdiá, ako je napríklad Klubovňa Ostrava, Subspace (Praha), Shibari dojo Bratislava alebo sa pridajte do facebookovej skupiny Shibari CZ .
2. Musí zväzovanie bolieť?
Nie, nemusí. Pri zväzovaní môžete určiť mieru a intenzitu zviazania tak, aby vám nebolo nepríjemné.
3. Koľko potrebujem povrazov?
Počet povrazov závisí od typu viazania a veľkosti osoby, ktorú zväzujete. Na základe skúseností väčšina riggerov odporúča minimálne 4 povrazy s dĺžkou 8 až 10 m. S týmto počtom totiž hravo zvládnete všetky základné typy uzlov a viazania.
4. Ako pripraviť priestor na viazanie?
"V rámci priestoru je dobré si nájsť miestečko ideálne cca 2 x 2 m, kde nebudú blízko predmety, ktoré môžete ľahko zhodiť. Sviečky a kvietky sú romantické, ale verte, že ten povraz vie voľným koncom zhodiť presne to, čo nechcete. Majte po ruke bude diať čokoľvek krízového a nebudeme vedieť ako z toho von. Bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste,“ vysvetľuje rigger Krutý Sever.
Jeho slová potvrdzuje aj psychologička Mgr. Bc. Zdeňka Pospíšilová : „Ak neviažeme vonku, ale vnútri v priestore, malo by ísť o miesto, v ktorom sa budeme cítiť bezpečne a pohodlne. viazanie na zemi príjemnejšie. Myslela by som aj na veci ako je teplota v miestnosti, osvetlenie, hudba a vôňa, ktoré môžu pomôcť navodiť atmosféru.“
5. Ako sa psychicky pripraviť na prvý shibari session?
Podľa popredného českého riggera Ondreja Monharta na to nie je jednoduchá odpoveď, pretože: " Veľmi záleží, či sa na cestu vydáte s partnerom, niekým blízkym alebo skúsenejším človekom. Vždy je ale dobré si povedať dopredu svoje hranice. Napríklad kde a ako sa vás druhý v rámci session môže dotýkať, ako s nahotou kde pobolieva atp. Session by sa vždy mala pohybovať v priesečníku hraníc vás oboch a tieto hranice je nutné rešpektovať celú session ako nemenné. povrázkov si potom určite nájdite čas na spoločnú aftercare. Porozprávajte sa aspoň krátko o session, povedzte si, aké to pre vás bolo, a spoločne si celý zážitok zdieľajte Toto všetko sa dozviete na workshopoch, kde vám to vysvetlí do hĺbky na vás. povrch. Po session nie je výnimkou plač či krik ani emočné výkyvy a je dobré si v rámci bezpečnosti získať nejaké povedomie, že sa to môže diať a ako s tým zaobchádzať.“
BDSM BONDAGE EROTICKÁ PÚTA
________________________________________________
ZDROJE
- Wikipedia contributors.
- Basic knots . (nd) Shibari Academy.
- Anastasia. (nd). Blog Post:9 mistakes of shibari beginners |
- Harris , E. (2023 ) .
- Hébert, A. , & Weaver, A. (2015).
- The rope doesn't lie . (2016, July 19).
- General safety considerations . (nd) Shibari Academy.